https://www.facebook.com/groups/421622084848476/?notif_id=1590772077640054¬if_t=group_r2j_approved
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 травня 2019 року № 320/2021/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р, розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області(далі - відповідач), в якому просить:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, щодо не перерахунку та невиплати ОСОБА_1 (реєстраційний номер платника податку НОМЕР_1) 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» - є протиправною;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (реєстраційний номер платника податку НОМЕР_1) 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та відповідно до вимог Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2018 року;
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що у ході перерахунку пенсії позивача відповідно до чинного законодавства, зокрема Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 р. №103 (далі - Постанова № 103) відповідачем протиправно виплачується підвищена пенсія з 01.01.2018 - 50 % суми підвищення; з 01.01.2019 - 75 %; з 01.01.2020 - 100 %. Такі дії відповідача, позивач вважає такими, що не ґрунтуються на нормах та суперечать вимогам чинного законодавства. Позивач наполягає на необхідності управлінню згідно з приписами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( далі - Закон № 2262-ХІІ) провести перерахунок його пенсії в повному обсязі з 01.01.2018.
Також на обгрунування своєї позиції, позивач звертає увагу, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по справі за № 826/3858/18, яке набрало чинності після його апеляційного оскарження (Постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, якою залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва) встановлено, що пункти 1 та 2 Постанови № 103, що передбачають відсоткове зменшення виплати пенсії військовослужбовцям (зокрема позивачу) є протиправними та нечинними.
Відповідач з позовом не погодився, надав до суду письмовий відзив, де зазначив, що у своїй діяльності керується виключно чинними законами та підзаконними нормативно-правовими актами, а тому перерахунок пенсії позивача було здійснено правомірним шляхом, у відповідності до передбачених приписів та норм права.
Відповідачем в обґрунтування правової позиції зазначено, що Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 року було прийнято Постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), відповідно до якої затверджено нові схеми тарифних розрядів зазначених осіб. З метою виконання Постанови № 704 та положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято Постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", що передбачає поетапну виплату сум підвищення перерахованих пенсій (з 1 січня 2018 року - 50% суми підвищення пенсії, з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75%, з 1 січня 2020 року - 100%).
На виконання Постанови № 103 (яка на момент виникнення спірних правовідносин, ще не була оскаржена і підлягала застосуванню)Головним управлінням було здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій виданої уповноваженим органом за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу в сумі 4510,00 грн., окладу за військове звання в сумі 340,00 грн. та надбавки за вислугу років (45%) в сумі 2632,50 грн.
За таких обставини, відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.04.2019 р. було відкрито провадження у справі, розгляд якої здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 після звільнення з військової служби, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
01 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу було проведено перерахунок пенсії з урахуванням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад в сумі в сумі 4510,00 грн., окладу за військове звання в сумі 340,00 грн. та надбавки за вислугу років (45%) в сумі 2632,50 грн. І відповідно до положень Постанови № 103, позивачу виплачувалося 50 % підвищення пенсії.
01 січня 2019 позивачу знову було проведено відповідний перерахунок пенсії з урахування положень Постанови № 103, згідно з якою виплачується 75 % підвищення пенсії.
Вищезазначене підтверджується Розрахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі № ФК 68782 від 01.01.2018 р. та 01.01.2019 р.
Позивач 12.04.2019 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою, в якій просив провести перерахунок та здійснювати виплату пенсії загальною сумою (з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії). Відповідь на заяву відповідачем не була надана.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо виплати лише 50% - з 01.01.2018, і 75 % - з 01.01.2019 суми підвищення пенсії позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону№2262-XII, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за Законом № 2262-XII пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Уразі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 45) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №103, п. 1 якої, відповідно до ч. 4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України, постановив перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 Постанови № 103 підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Як вже зазначалось судом та підтверджується матеріалами справи, відповідач, з урахуванням вимог Постанови № 704 та Постанови № 103, з 01 травня 2018 року здійснив перерахунок пенсії позивача, про що свідчить наданий перерахунок пенсії по пенсійній справі № ФК 68782.
Відповідно до вказаного розрахунку сума доплати становить лише 50% - з 01.01.2018, і 75 % - з 01.01.2019суми підвищення.
Суд наголошує, що вимогами ч. 3 ст. 52 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Цією або жодною іншою нормою Закону №2262-ХІІ, який у спірних правовідносинах є спеціальним, не передбачено можливість сплати пенсії частинами у майбутньому та/або із застереженнями про наявність фінансування.
Водночас суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по справі за № 826/3858/18, яке набрало чинності після його апеляційного оскарження (Постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, якою залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва) встановлено, що пункти 1 та 2 Постанови №103, передбачають відсоткове зменшення виплати пенсії військовослужбовцям (зокрема позивачу) та пункт 5 і додаток 2 Постанови № 45, відтак звужують зміст вже існуючих прав таких осіб.
І як наслідок суд по справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішенням Конституційного Суду України від 11.10.2005 №8-рп/2005 звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу права і свобод - це зменшення, зокрема, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Крім того, ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції кожній фізичній або юридичні особі гарантовано право мирно володіти своїм майном. При цьому зазначено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У пунктах 21, 24 рішення у справі "Федоренко проти України" від 1 червня 2006 р., Європейський суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути "існуючим майном" або "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи "законними сподіваннями" отримання права власності (cf., Pressos Compania Naviera S.A. v. Belgium, рішення від 20 листопада 1995 р., серія А, № 332, с. 21, п. 31). Аналогічна правова позиція щодо права власності особи сформульована Європейським судом з прав людини і в справі Стретч проти Сполучного Королівства (Stretch - United Kingdom, №44277/98, рішення від 24 квітня 2003 р.).
Отже, в розумінні статті 1 Першого Протоколу до Конвенції, позивач, отримуючи пенсію відповідно Закону №2262-ХІІ, мав законні сподівання на своєчасне здійснення перерахунку пенсії у визначених законодавством випадках та виплату перерахованої пенсії без будь-яких обмежень.
Відтак, є обґрунтованими та підлягають задоволенню вимоги позивача у частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області зробити перерахунок пенсії та виплачувати 100% суми підвищення пенсії, починаючи з 01 січня 2018 р.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи відповідач, як суб`єкти владних повноважень, не надав до суду доказів, які свідчать про обґрунтованість його дій, а відтак, не довів їх правомірність.
За таких обставин, з урахування вищезазначеного у сукупності, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача, а відтак позовні вимоги вважає такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем під час звернення до суду було сплачено судовий збір у розмірі 1536,80 грн., а також були понесені витрати на правничу допомогу у розмірі 1000 грн., що підтверджується договором № 021/19 про надання правничої допомоги від 04 квітня 2019, Додатком № 1 до цього Договору та Актом приймання-передачі виконаних робіт та послуг за Договором. Зазначені витрати підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 78, 90, 139, 205, 242- 246, 250, 251, 255, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, щодо не перерахунку та невиплати ОСОБА_1 (реєстраційний номер платника податку НОМЕР_1) 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»протиправною.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (реєстраційний номер платника податку НОМЕР_1) 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та відповідно до вимог Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2018 року.
4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області судові витрати на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер платника податку НОМЕР_1): судовий збір 1536,8 грн. (тисячу п`ятсот тридцять шість гривень вісім копійок); витрати на правничу допомогу 1000 грн. (одна тисяча гривень).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 травня 2019 року № 320/2021/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р, розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області(далі - відповідач), в якому просить:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, щодо не перерахунку та невиплати ОСОБА_1 (реєстраційний номер платника податку НОМЕР_1) 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» - є протиправною;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (реєстраційний номер платника податку НОМЕР_1) 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та відповідно до вимог Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2018 року;
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що у ході перерахунку пенсії позивача відповідно до чинного законодавства, зокрема Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 р. №103 (далі - Постанова № 103) відповідачем протиправно виплачується підвищена пенсія з 01.01.2018 - 50 % суми підвищення; з 01.01.2019 - 75 %; з 01.01.2020 - 100 %. Такі дії відповідача, позивач вважає такими, що не ґрунтуються на нормах та суперечать вимогам чинного законодавства. Позивач наполягає на необхідності управлінню згідно з приписами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( далі - Закон № 2262-ХІІ) провести перерахунок його пенсії в повному обсязі з 01.01.2018.
Також на обгрунування своєї позиції, позивач звертає увагу, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по справі за № 826/3858/18, яке набрало чинності після його апеляційного оскарження (Постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, якою залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва) встановлено, що пункти 1 та 2 Постанови № 103, що передбачають відсоткове зменшення виплати пенсії військовослужбовцям (зокрема позивачу) є протиправними та нечинними.
Відповідач з позовом не погодився, надав до суду письмовий відзив, де зазначив, що у своїй діяльності керується виключно чинними законами та підзаконними нормативно-правовими актами, а тому перерахунок пенсії позивача було здійснено правомірним шляхом, у відповідності до передбачених приписів та норм права.
Відповідачем в обґрунтування правової позиції зазначено, що Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 року було прийнято Постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), відповідно до якої затверджено нові схеми тарифних розрядів зазначених осіб. З метою виконання Постанови № 704 та положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято Постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", що передбачає поетапну виплату сум підвищення перерахованих пенсій (з 1 січня 2018 року - 50% суми підвищення пенсії, з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75%, з 1 січня 2020 року - 100%).
На виконання Постанови № 103 (яка на момент виникнення спірних правовідносин, ще не була оскаржена і підлягала застосуванню)Головним управлінням було здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій виданої уповноваженим органом за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу в сумі 4510,00 грн., окладу за військове звання в сумі 340,00 грн. та надбавки за вислугу років (45%) в сумі 2632,50 грн.
За таких обставини, відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.04.2019 р. було відкрито провадження у справі, розгляд якої здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 після звільнення з військової служби, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
01 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу було проведено перерахунок пенсії з урахуванням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад в сумі в сумі 4510,00 грн., окладу за військове звання в сумі 340,00 грн. та надбавки за вислугу років (45%) в сумі 2632,50 грн. І відповідно до положень Постанови № 103, позивачу виплачувалося 50 % підвищення пенсії.
01 січня 2019 позивачу знову було проведено відповідний перерахунок пенсії з урахування положень Постанови № 103, згідно з якою виплачується 75 % підвищення пенсії.
Вищезазначене підтверджується Розрахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі № ФК 68782 від 01.01.2018 р. та 01.01.2019 р.
Позивач 12.04.2019 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою, в якій просив провести перерахунок та здійснювати виплату пенсії загальною сумою (з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії). Відповідь на заяву відповідачем не була надана.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо виплати лише 50% - з 01.01.2018, і 75 % - з 01.01.2019 суми підвищення пенсії позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону№2262-XII, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за Законом № 2262-XII пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Уразі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 45) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №103, п. 1 якої, відповідно до ч. 4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України, постановив перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 Постанови № 103 підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Як вже зазначалось судом та підтверджується матеріалами справи, відповідач, з урахуванням вимог Постанови № 704 та Постанови № 103, з 01 травня 2018 року здійснив перерахунок пенсії позивача, про що свідчить наданий перерахунок пенсії по пенсійній справі № ФК 68782.
Відповідно до вказаного розрахунку сума доплати становить лише 50% - з 01.01.2018, і 75 % - з 01.01.2019суми підвищення.
Суд наголошує, що вимогами ч. 3 ст. 52 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Цією або жодною іншою нормою Закону №2262-ХІІ, який у спірних правовідносинах є спеціальним, не передбачено можливість сплати пенсії частинами у майбутньому та/або із застереженнями про наявність фінансування.
Водночас суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по справі за № 826/3858/18, яке набрало чинності після його апеляційного оскарження (Постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, якою залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва) встановлено, що пункти 1 та 2 Постанови №103, передбачають відсоткове зменшення виплати пенсії військовослужбовцям (зокрема позивачу) та пункт 5 і додаток 2 Постанови № 45, відтак звужують зміст вже існуючих прав таких осіб.
І як наслідок суд по справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішенням Конституційного Суду України від 11.10.2005 №8-рп/2005 звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу права і свобод - це зменшення, зокрема, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Крім того, ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції кожній фізичній або юридичні особі гарантовано право мирно володіти своїм майном. При цьому зазначено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У пунктах 21, 24 рішення у справі "Федоренко проти України" від 1 червня 2006 р., Європейський суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути "існуючим майном" або "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи "законними сподіваннями" отримання права власності (cf., Pressos Compania Naviera S.A. v. Belgium, рішення від 20 листопада 1995 р., серія А, № 332, с. 21, п. 31). Аналогічна правова позиція щодо права власності особи сформульована Європейським судом з прав людини і в справі Стретч проти Сполучного Королівства (Stretch - United Kingdom, №44277/98, рішення від 24 квітня 2003 р.).
Отже, в розумінні статті 1 Першого Протоколу до Конвенції, позивач, отримуючи пенсію відповідно Закону №2262-ХІІ, мав законні сподівання на своєчасне здійснення перерахунку пенсії у визначених законодавством випадках та виплату перерахованої пенсії без будь-яких обмежень.
Відтак, є обґрунтованими та підлягають задоволенню вимоги позивача у частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області зробити перерахунок пенсії та виплачувати 100% суми підвищення пенсії, починаючи з 01 січня 2018 р.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи відповідач, як суб`єкти владних повноважень, не надав до суду доказів, які свідчать про обґрунтованість його дій, а відтак, не довів їх правомірність.
За таких обставин, з урахування вищезазначеного у сукупності, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача, а відтак позовні вимоги вважає такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем під час звернення до суду було сплачено судовий збір у розмірі 1536,80 грн., а також були понесені витрати на правничу допомогу у розмірі 1000 грн., що підтверджується договором № 021/19 про надання правничої допомоги від 04 квітня 2019, Додатком № 1 до цього Договору та Актом приймання-передачі виконаних робіт та послуг за Договором. Зазначені витрати підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 78, 90, 139, 205, 242- 246, 250, 251, 255, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, щодо не перерахунку та невиплати ОСОБА_1 (реєстраційний номер платника податку НОМЕР_1) 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»протиправною.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (реєстраційний номер платника податку НОМЕР_1) 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та відповідно до вимог Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2018 року.
4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області судові витрати на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер платника податку НОМЕР_1): судовий збір 1536,8 грн. (тисячу п`ятсот тридцять шість гривень вісім копійок); витрати на правничу допомогу 1000 грн. (одна тисяча гривень).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.
Верховний Суд розгляне апеляцію на рішення щодо незаконності зменшення пенсії до 70%
Нині (2017 рік) немає такої хвилі масового відсудження пенсії, що була років з 10 тому. Є епізодичні виграші. Більшість програшів. Як запобігти програшу в суді? Після подачі позовної заяви з'ясувати прізвище судді й спробувати встановити - присуджує позитивно чи негативно. Якщо інформації немає, то потрібно почати щодня зранку з'являтися в суді, щоб побачити там біля канцелірії на стенді перелік справ, які суддя сьогодні розглядає. Якщо суддя розглядає аналогічну судову справу такого ж пенсіонера, то можна бути присутнім на розгляді - відвідування вільне, законодавство дозволяє. Якщо присуджує позитивно - то справу залишити й прийти на суд. Якщо негативно - то на суд не з'являтися. Тоді справу повернуть без розгляду. Й подати по-новому.
Важливо виграти відразу, не доводити до апеляції. Чому? Бо зараз держмито складає 500 з чимось грн. Це парадокс, але для апеляції Пенсійний фонд України також змушений платити цей судовий збір! Одну справу було виграно тому, що у представників ПФУ не було грошей в бюджеті на апеляцію!
Я сам позов ще не подавав. Вивчаю ситуацію. А з 2017 року мінімалка буде 3200 грн. А моя пенсія зараз 3000 грн. Що з того вийде?
Євросуд визнав українські пенсії порушенням прав людини
Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Петриченко проти України», визнавши порушення п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основних свобод у зв’язку з тим, що в цій справі національні суди не розглянули доводи заявника з прямим посиланням на ст. 46 Конституції України про те, що розмір його пенсії був нижче встановленого в певний час прожиткового мінімуму.
Судова тяганина у цій справі тривала з 2006 року. Спочатку заявник звернувся до суду першої інстанції з позовом до районного управління Пенсійного фонду України про виплату передбачуваної заборгованості по виплаті пенсії та відшкодуванню моральної шкоди. Заявник, зокрема, стверджував, що розмір його пенсії був нижчий за прожитковий мінімум, що суперечило ст. 46 Конституції України. Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову.
Апеляційний суд міста Києва і Вищий адміністративний суд України залишили рішення суду першої інстанції без змін. Жоден з цих судів не розглянув доводи заявника за ст. 46 Конституції про невідповідність розміру його пенсії прожитковому мінімуму.
До Європейського суду з прав людини заявник скаржився за п. 1 ст. 6 Конвенції у зв’язку з тим, що національні суди не розглянули його аргумент про те, що розмір його пенсії був встановлений всупереч вимогам Конституції.
У свою чергу, Європейський суд дійшов висновку, що, цілком проігнорувавши доводи заявника, навіть якщо вони були конкретними, до речі, і важливими, національні суди не дотримувалися свого зобов’язання по п. 1 ст. 6 Конвенції.
Таким чином, ЄСПЛ визнав, що мало місце порушення п. 1 ст. 6 Конвенції, а також ухвалив, що Україна протягом трьох місяців має виплатити заявникові 1200 євро як компенсацію моральної шкоди та додатково суму будь-якого податку, який може нараховуватися, передає джерело.
Відзначимо, що Уповноважений Верховної Ради України з прав людини вже звернув увагу національних судів на це рішення для врахування при здійсненні судочинства.
Нижче у вільному доступі практичні матеріали для самостійного складання запитів до Пенсійного фонду України та позовної заяви:
ДЕПАРТАМЕНТ ФІНАНСІВ
МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ
ПАМ’ЯТКА
ЩОДО ПОРЯДКУ НАРАХУВАННЯ ТА ВИПЛАТИ
ГРОШОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА ІНШИХ СОЦІАЛЬНИХ ВИПЛАТ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯМ
в 2016 РОЦІ
КИЇВ 2016
ПОРЯДОК НАРАХУВАННЯ ТА ВИПЛАТИ ГРОШОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Порядок нарахування та виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, у тому числі призваним із запасу під час мобілізації, в особливий період, здійснюється відповідно до:
1) Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 № 260 ;
2) Положення про фінансове господарство військової частини Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 12.11.2010
№ 590 ;
3) наказу Міністра оборони України від 27.01.2016 № 44 (зі змінами).
Розмір грошового забезпечення військовослужбовців залежить від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби.
До складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів) виплачується в поточному місяці за минулий до 20 числа щомісячно, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну – протягом трьох днів після їх надходження.
НОРМИ ОСНОВНИХ ТА ДОДАТКОВИХ ВИПЛАТ ГРОШОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Особи офіцерського складу
Оклади за військовим званням (ОВЗ)
(постанова КМУ від 07.11.07 р. № 1294)
Військові звання
Розмір окладу
(грн.)
Молодший лейтенант
105 грн.
Лейтенант
110 грн.
Старший лейтенант
115 грн.
Капітан
120 грн.
Майор
125 грн.
Підполковник
130 грн.
Полковник
135 грн.
Генерал-майор
140 грн.
Генерал-лейтенант
145 грн.
Генерал-полковник
150 грн.
Генерал армії України
160 грн.
Посадові оклади (ПО)
(постанова КМУ від 07.11.07 р. № 1294)
Посади
Розмір окладу
(грн.)
Командир взводу
750 – 850
Командир роти
950 – 1050
Командир батальйону
1000 – 1100
Командир полку
1050 – 1150
Командир бригади
1150 – 1200
Командувач військ ОК
2000 – 2140
Інші посади
Наказ МОУ від 26.08.2014 № 565
Особи рядового, сержантського та старшинського складу
(крім військовослужбовців строкової військової служби)
Оклади за військовим званням (ОВЗ)
(постанова КМУ від 07.11.07 р. № 1294)
Посадові оклади (ПО)
(постанова КМУ від 07.11.07 р. № 1294)
Тарифний розряд *
Розмір окладу
(грн.)
І
450 – 485
ІІ
485 – 530
ІІІ
530 – 565
IV
565 – 605
V
605 – 645
VI
645 – 685
VII
685 – 720
VIII
720 – 740
IХ
740 – 760
Х
760 – 800
Примітка. Тарифний розряд зазначається в штаті військової частини. Розміри посадових окладів установлюються для кожного військовослужбовця в межах зазначених розмірів відповідно до наказу командира військової частини.
Додаткові види грошового забезпечення
Надбавка за вислугу років (НВР)
(постанова КМУ від 07.11.07 р. № 1294)
Вислуга років
Розмір надбавки
(у % від ОВЗ+ПО)
1 - 2
5 %
2 - 5
10 %
5 - 10
20 %
10 - 15
25 %
15 - 20
30 %
20 - 25
35 %
25 і більше
40 %
Примітка. Вислуга років для виплати військовослужбовцям НВР обчислюється кадровим (стройовим) органом військової частини на підставі особової справи військовослужбовця та інших документів (за їх наявності), що підтверджують проходження військової служби, і щороку до початку нового року оголошується наказом командира військової частини. При надходженні до військової частини додаткових документів, що підтверджують проходження військової служби військовослужбовцем, вислуга років оголошується окремим наказом.
Надбавка за виконання особливо важливих завдань
(наказ МОУ від 11.06.2008 № 260, наказ МОУ від 27.01.2016 № 44 (зі змінами)
Категорії військовослужбовців
Розмір надбавки
(від ОВЗ+ПО+НВР)
Усім військовослужбовцям
до 50 %
Надбавка за роботу з таємними документами
(наказ МОУ від 06.03.1995 № 50)
Ступінь таємності
Розмір надбавки
(від ПО)
Особливо важливі
20 %
Цілком таємні
15 %
Таємні
10 %
Надбавка за особливі умови служби (НОУС)
(наказ МОУ від 11.06.2008 № 260)
Категорії військовослужбовців
Розмір надбавки
(від ПО)
Льотному складу, який виконує польоти у складі екіпажу
35 %
Військовослужбовцям ВДВ, спецназу
25 %
Наземні авіаційні спеціалісти, що забезпечують безпеку польотів, екіпажі танків, самохідно-артилерійських установок, зенітних самохідних установок, бойових машин піхоти, бойових розвідувальних і десантних машин, самохідних гаубиць; обслуга самохідних пускових установок зенітних ракетних комплексів і самохідних станцій виявлення і наведення цих комплексів
15 %
Примітка. Відповідно до п.7 постанови КМУ від 07.11.07 №1294 НОУС, надбавка за кваліфікаційну категорію, за роботу з особовим складом, винагорода за бойове чергування, за тривалу безперервну військову службу, за стрибки з парашутом виплачується в половинному розмірі.
Військовослужбовцям ВДВ, льотного та наземного складу авіації – у розмірі 100 %.
Щомісячна премія військовослужбовцям на посадах рядового, сержантського та старшинського складу в 2016 році
(наказ МОУ від 27.01.2016 № 44 (зі змінами))
Встановлено за тарифним розрядом посадовий оклад
Розмір премії
(від ПО)
І
680 %
ІІ
680 %
ІІІ
630 %
IV
575 %
V
540 %
VI
515 %
VII
485 %
VIII
470 %
IХ
455 %
Х
425 %
Щомісячна премія військовослужбовців на посадах офіцерського складу в 2016 році:
(наказ МОУ 27.01.2016 № 44 (зі змінами))
якщо максимальний розмір посадового окладу командира їх військової частини установлений у штаті до 1200 гривень включно, – 450 % посадового окладу;
якщо максимальний розмір посадового окладу командира їх військової частини установлений у штаті від 1201 гривні і вище:
Максимальний розмір їх посадового окладу визначений у штаті (грн.)
Розмір премії
(від ПО)
до 1000 включно
450 %
від 1001 до 1100 включно
435 %
від 1101 до 1200 включно
400 %
від 1201 до 1600 включно
380 %
від 1601 і вище
350 %
Премія в максимальному розмірі встановлюється за старанність, розумну ініціативу та сумлінне виконання службових (посадових) обов’язків і за умови, що у розрахунковому місяці немає накладеного на військовослужбовця дисциплінарного стягнення.
Премія у зменшеному розмірі встановлюється в таких розмірах від максимальної суми премії:
90 % - у разі накладення на військовослужбовця дисциплінарного стягнення “догана”;
80 % - у разі накладення на військовослужбовця дисциплінарного стягнення “сувора догана”;
60 % - у разі накладення на військовослужбовця двох дисциплінарних стягнень “догана” (“сувора догана”);
50 % - у разі накладення на військовослужбовця трьох дисциплінарних стягнень “догана” (“сувора догана”).
Премія не встановлюється в разі:
накладення на військовослужбовця більше трьох дисциплінарних стягнень;
накладення на військовослужбовця дисциплінарних стягнень “попередження про неповну службову відповідність”, “пониження у військовому званні”, “пониження в посаді”;
притягнення військовослужбовця у встановленому порядку до адміністративної відповідальності за вчинене військове адміністративне порушення;
притягнення військовослужбовця у встановленому порядку до кримінальної відповідальності.
Крім того, премія не виплачується:
з місяця, в якому надійшов витяг з наказу про звільнення військовослужбовця з військової служби за службовою невідповідністю;
у зв’язку з позбавленням військового звання в дисциплінарному порядку;
в зв’язку з обвинувальним вироком суду;
в зв’язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем.
Примітка. Виплата премії військовослужбовцям здійснюється щомісяця за попередній місяць на підставі наказу командира військової частини, який видається до 5 числа місяця, наступного за місяцем преміювання.
Премія військовослужбовцям встановлюється в зменшеному розмірі або не встановлюється лише в місяці, в якому вони притягнуті в установленому порядку до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності.
Щомісячна додаткова грошова винагорода (ЩДГВ)
(наказ МОУ від 15.11.2010 № 595, наказ МОУ від 27.01.2016 № 44 (зі змінами))
Категорії військовослужбовців
Розмір винагороди
(від місячного грошового забезпечення)
Усім військовослужбовцям
60 %
Примітка. ЩДГВ не враховується при нарахуванні грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, компенсації за невикористану відпустку.
ПРИКЛАД № 1.1
Нарахування місячного грошового забезпечення (військовослужбовець перебував на посаді повний календарний місяць):
1. Оклад за військовим званням (ОВЗ) – 30,00 грн.
2. Посадовий оклад (ПО) – 565,00 грн.
3. Надбавка за вислугу років (НВР) ‑ 5 % (від ПО+ОВЗ):
(30,00 + 565,00)*5 % = 29,75 грн.
4. Надбавка за виконання особливо важливих завдань (НВОВЗ) – 50 %
(від ПО+ОВЗ+НВР):
(30,00 + 565,00 + 29,75)*50 % = 312,38 грн.
5. Премія ‑ 630 % (від ПО):
565,00 *630 % = 3 559,50 грн.
6. Щомісячна додаткова грошова винагорода (ЩДГВ) – 60 % (ОВЗ+ПО+НВР+НВОВЗ+Премія):
(30,00+565,00+29,75+312,38+3559,50)*60 % = 2 697,98 грн.
РАЗОМ НАРАХОВАНО:
30,00+565,00+29,75+312,38+3 559,50+2 697,98 = 7 194,61 грн.
ПРИКЛАД № 1.2
Нарахування місячного грошового забезпечення за січень 2016 року (військовослужбовець перебував на посаді з 15 січня 2016 року):
1. Оклад за військовим званням (ОВЗ) – 30,00 грн.
30 / 31 * 17 = 16,45 грн.
2. Посадовий оклад (ПО) – 565,00 грн.
565 / 31 * 17 = 309,84 грн.
3. Надбавка за вислугу років (НВР) ‑ 5 % (від ПО + ОВЗ):
((30 + 565)*5 %) / 31 * 17 =16,31 грн.
4. Надбавка за виконання особливо важливих завдань (НВОВЗ) – 50 %
від (ПО + ОВЗ + НВР):
((30 + 565 +29,75)*50 %) / 31 * 17 = 171,30 грн.
5. Премія ‑ 630 % (від ПО):
565 * 630 % / 31 * 17 = 1 951,98 грн.
6. Щомісячна додаткова грошова винагорода (ЩДГВ) – 60 % від (ОВЗ + ПО + НВР + НВОВЗ + Премія):
((30 + 565 +29,75 + 312,38 + 3 559,50)*60 %) / 31 * 17 = 1 479,54 грн.
РАЗОМ НАРАХОВАНО за 17 днів січня:
16,45 +309,84 + 16,31 + 171,30 +1 951,98 +1 479,54 = 3 945,42 грн.
Способи отримання грошового забезпечення:
особисте отримання коштів (готівкою, перерахуванням на карткові рахунки);
отримання коштів іншою особою (за належно оформленою довіреністю);
виплата членам сімей (у тому числі в разі неможливості отримання грошового забезпечення під час участі в бойових діях, перебування в полоні, та оголошення військовослужбовця безвісти відсутнім) у такі способи:
готівкою (через касу військової частини);
поштовим переказом (з обов’язковою оплатою цих послуг за рахунок військової частини);
зарахуванням на картковий (банківський) рахунок.
Спосіб отримання грошового забезпечення визначається за заявою військовослужбовця (члена його родини).
Винагороди учасникам АТО
(наказ МОУ від 10.02.2016 № 67)
1. Винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи в антитерористичній операції (далі – АТО).
Виплата винагороди військовослужбовцям здійснюється за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду у граничних розмірах:
на лінії бойового зіткнення на глибину ротних опорних пунктів першого ешелону – 4 200 гривень за повний місяць;
в інших місцях дислокації в межах визначеного району проведення воєнного конфлікту (АТО) – 1200 гривень за повний місяць.
Розмір винагород обраховується пропорційно дням безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду.
ПРИКЛАД № 2.
Нарахування винагороди за безпосередню участь в АТО
Варіант 1. Якщо військовослужбовець брав участь в АТО на лінії бойового зіткнення на глибині ротних опорних пунктів першого ешелону повний місяць, йому додатково до грошового забезпечення виплачується винагорода в розмірі 4,2 тис. грн.
Варіант 2. Якщо військовослужбовець брав участь в АТО повний місяць, у тому числі на лінії бойового зіткнення на глибині ротних опорних пунктів першого ешелону з 12 по 21 березня (10 днів), у квітні йому додатково до грошового забезпечення нараховується винагорода в розмірі 2 167,74 грн. (пропорційно дням участі в АТО 1200/31*21 = 812,90 + пропорційно дням участі в АТО на лінії бойового зіткнення на глибині ротних опорних пунктів першого ешелону 4200 / 31 день * 10 днів = 1 354,84).
Примітка. Винагорода виплачуються на підставі наказу командира військової частини, в якому відображаються періоди перебування військовослужбовця у відповідних районах проведення АТО.
2. Збільшення розміру винагороди:
за успішне виконання бойового завдання. Виплачується на з’єднання, окрему військову частину;
за безпосередню участь у бойових діях у розмірі 1000 грн. за кожну добу такої участі (виплачується особі після видання бойового наказу);
за знищення (захоплення) бойової техніки противника. Виплачується на підрозділ, екіпаж або особі в розмірі від 12 до 243 тис. грн. залежно від виду знищеної техніки.
Примітка. Зазначені винагороди виплачуються на підставі наказу командира військової частини (про здійснення зазначених виплат) після надходження до військової частини наказу штабу АТО щодо підтвердження права на зазначені винагороди за клопотаннями командирів відповідних підрозділів.
РОЗМІРИ
збільшення винагороди військовослужбовцям за виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції
Найменування завдання
Розмір винагороди, гривень
1. Успішне виконання бойового завдання, визначеного наказом керівника АТО
(виплачується на з’єднання, окрему військову частину, підрозділ):
бригадою
365 400
полком; батальйонно-тактичною групою
243 600
батальйоном; дивізіоном; прирівняними до них військовими частинами (підрозділами)
121 800
ротою; батареєю; ескадрильєю; взводом; групою; прирівняними до них підрозділами
60 900
2. Безпосередня участь у бойових діях (виплачується особі після видання бойового наказу)
1000 (на добу)
3. Успішне виконання завдання (виплачується на підрозділ, екіпаж, прирівняні до них підрозділи або особі (у разі самостійного виконання завдання) зі знищення (захоплення):
1) корабля:
1 рангу
243 600
2 рангу
182 700
3 рангу
121 800
4 рангу
97 440
2) бойового літака (винищувальної та штурмової авіації), зенітного ракетного комплексу
121 800
3) реактивної системи залпового вогню
60 900
4) тактичного ракетного комплексу, військового літака
54 810
5) танка, наземної артилерії (самохідної), бойового вертольота
48 720
6) наземної артилерії (іншої), військового вертольота, протитанкового ракетного комплексу
42 630
7) бойової машини піхоти (десанту), бронетранспортера, броньованої розвідувально-дозорної машини
42 630
8) іншого літального апарата (об’єкта), оснащеного засобами ураження або спостереження (у тому числі безпілотного)
36 540
9) переносного зенітно-ракетного комплексу
30 450
10) судна військового (допоміжного) забезпечення водотоннажністю понад 5 тис. тонн
30 450
11) судна військового (допоміжного) забезпечення водотоннажністю до 5 тис. тонн включно
24 360
12) військового автомобіля (вантажного, спеціалізованого), малогабаритного судна бойового (розвідувального) призначення, військового тягача
12 180
Приміт.
Примітка. 1. Виплата збільшених винагород здійснюється щомісяця за підсумками фактичного виконання конкретних завдань за минулий місяць.
2. Рішення про збільшення розміру винагороди за успішне виконання бойового завдання здійснюється відповідно до наказу керівника АТО. Винагорода виплачується одноразово та розподіляється відповідно командиром з’єднання, окремої військової частини між підпорядкованими військовими частинами (підлеглим особовим складом) з урахуванням їх внеску.
Одноразова грошова допомога військовослужбовцям,
призваним на військову службу за призовом під час мобілізації,
на особливий період, у разі їх прийняття на військову службу
за контрактом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2015 р. № 406 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 р.
№ 1294” військовослужбовцям, які призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, у разі їх прийняття на військову службу за контрактом встановлено виплату допомоги в розмірах:
особам рядового складу – вісім мінімальних заробітних плат;
особам сержантського і старшинського складу – дев’ять мінімальних заробітних плат;
особам офіцерського складу – десять мінімальних заробітних плат.
Вимоги цієї постанови застосовуються з дня набрання її чинності, а саме з 24.06.2015 (дата публікації в газеті “Урядовий кур’єр”).
Виплата допомоги здійснюється на підставі наказу командира військової частини про виплату такої допомоги після прийняття мобілізованого на військову службу за контрактом за місцем проходження ним служби.
Одноразова грошова допомога у разі звільнення військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом у зв’язку з мобілізацією.
Відповідно до вимог Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі звільнення військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом у зв’язку з мобілізацією, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2014
№ 460, цим військовослужбовцям, які звільняються зі служби після прийняття рішення про демобілізацію (крім військовослужбовців строкової військової служби), виплачується одноразова грошова допомога (далі – допомога) в розмірі 4 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний місяць служби.
Виплата допомоги здійснюється військовослужбовцям за період служби за призовом у зв’язку з мобілізацією з дня їх призову на службу без урахування періоду попередньої військової служби, на якій вони перебували у мирний час, за винятком тих осіб, які в разі звільнення з військової служби у мирний час не набули права на отримання грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 статті 15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
До розрахунку допомоги беруться повні місяці служби після призову по мобілізації та повні місяці попередніх періодів служби, після закінчення яких допомога не виплачувалась.
У разі звільнення військовослужбовців з військової служби за службовою невідповідністю, у зв’язку з позбавленням військового звання, у зв’язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, допомога не виплачується.
Військовослужбовцям, які мають вислугу років менше одного року та звільняються за станом здоров’я, виплата допомоги законодавством не передбачена.
Допомога виплачується на підставі наказу командира частини про виключення військовослужбовця зі списків особового складу, в якому зазначається вислуга років, з розрахунку якої виплачується допомога.
Допомога нараховується з розрахунку місячного грошового забезпечення
(без урахування ЩДГВ), на яке має право військовослужбовець на день виключення зі списків військової частини.
ПРИКЛАД № 3
Варіант 1. У разі якщо призваний на військову службу за призовом у зв'язку з мобілізацією 25 квітня 2015 року військовослужбовець звільняється у зв’язку з оголошенням демобілізації 26 квітня 2016 року безпосередньо з зони проведення АТО (не з лінії бойового зіткнення) (відпустку за 2015 рік використав частково – залишилось 10 календарних днів, за 2016 рік щорічну відпустку не використав), то додатково до його грошового забезпечення за березень (яке він повинен отримати до 20 квітня) йому буде виплачено:
1.1. Грошове забезпечення по день виключення зі списків військової частини;
Приклад нарахування.
До розрахунку беруться складові грошового забезпечення, наведені в Прикладі № 1
1. Оклад за військовим званням (ОВЗ) = (30/30*26) 26,00 грн.
2. Посадовий оклад (ПО) = (565/30*26) 489,67 грн.
3. Надбавка за вислугу років (НВР) = 5 % (від ПО+ОВЗ):
(26,00+489,67)*5 % = 25,78 грн.
4. Надбавка за виконання особливо важливих завдань (НВОВЗ) – 50 % (від ПО+ОВЗ+ПНВР):
(26,00 + 489,67 + 25,78)*50 % = 270,73 грн.
5. Премія ‑ 630 % (від ПО):
489,67 *630 % = 3 084,92 грн.
6. Щомісячна додаткова грошова винагорода ‑ 60 % (ОВЗ+ПО+НВР+НВОВЗ+Премія):
(26,00 + 489,67 + 25,78 + 270,73 + 3 084,92)*60 % = 2 338,26 грн.
7. Винагорода за безпосередню участь в АТО
(1200/30*26) = 1 040 грн.
Разом нараховано:
(26,00 + 489,67 + 25,78 + 270,73 + 3 084,92 + 2 338,26 + 1 040,00) = 7 275,36 грн.
1.2. Компенсація за невикористані дні щорічної основної відпустки за 2016 рік;
Виплата компенсації в 2016 році за невикористані дні щорічної основної відпустки за 2015 рік законодавством не передбачена. В особливий період військовослужбовець має право використати відпустку за 2015 рік на протязі 2016 року.
Приклад нарахування
Визначаємо, на скільки днів відпустки військовослужбовець мав право:
30 днів/12 міс.* прослужив 3 повних календарних місяці = 7,5 днів (округлюємо в бік збільшення 8 днів)
(30,00 (ОВЗ) + 565,00 (ПО) + 29,75 (НВР) + 312,38 (НВОВЗ) + 3 559,50 (Премія)) = 4 496,63/30 днів * 8 днів = 1 199,10 грн.
Примітка. Компенсація нараховується з розрахунку місячного грошового забезпечення на момент видання наказу командира частини про виплату такої компенсації (без урахування ЩДГВ). До розрахунку беруться складові грошового забезпечення, наведені в Прикладі № 1.1
1.3. Одноразова грошова допомога в разі звільнення
(4 % за кожний повний календарний місяць служби).
Варіант 1. При нарахуванні одноразової грошової допомоги в разі звільнення військовослужбовців, призваних на військову службу за призовом у зв'язку з мобілізацією, які проходили службу під час мобілізації протягом 12 повних календарних місяців, до розрахунку беруться складові грошового забезпечення, наведені в Прикладі № 1:
((30,00 (ОВЗ) + 565,00 (ПО) + 29,75 (НВР) + 312,38 (НВОВЗ) + 3 559,50 (Премія)) = 4 496,63 * 4 %* 12 міс = 2 158,38 грн.
Варіант 2. При нарахуванні одноразової грошової допомоги в разі звільнення військовослужбовців, призваних на військову службу за призовом у зв'язку з мобілізацією, які проходили службу під час мобілізації протягом 12 повних календарних місяців та до мобілізації проходили строкову військову службу (з 12.05.1996 по 20.05.1998 року – 24 календарних місяці), до розрахунку беруться складові грошового забезпечення, наведені в Прикладі № 1:
((30,00 (ОВЗ) + 565,00 (ПО) + 29,75 (НВР) + 312,38 (НВОВЗ) + 3 559,50 (Премія)) = 4 496,63 * 4 %* 36 міс * = 6 475,14 грн.
Примітка. Одноразова грошова допомога в разі звільнення нараховується з розрахунку місячного грошового забезпечення на момент звільнення (без урахування ЩДГВ). До розрахунку беруться складові грошового забезпечення, наведені в Прикладі №1.1
Одноразова грошова допомога
в разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори
Керівні документи:
1. Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
2. Постанова Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 р. № 975 “Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві”.
3. Наказ Міністра оборони України від 14.08.2014 № 530 “Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей”.
4. Наказ Міністра оборони України від 31.12.2014 № 937 “Про затвердження Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України”.
Розміри одноразової грошової допомоги у прожиткових мінімумах для працездатних осіб
У разі загибелі (смерті)
У разі поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання обов'язків військової служби
У разі інвалідності
під час виконання обов'язків
військової служби
У разі інвалідності
під час проходження військової служби
(постанова КМУ № 975)
500 - кратний –
689 тис. грн.
(1378 грн. х 500)
у %
від 70-кратного
(від 96,4 тис. грн.)
для строкової служби
у %
від 50-кратного
(від 68,9 тис. грн.)
І група –
250-кратний
344,5 тис. грн.
ІІ група –
200-кратний
275,6 тис. грн.
ІІІ група –
150-кратний
206,7 тис. грн.
І група – 120-кратний
165,4 тис. грн.
ІІ група – 90-кратний
124,0 тис. грн.
ІІІ група – 70-кратний
96,4 тис. грн.
Порядок оформлення документів для отримання
одноразової грошової допомоги в разі захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва) військовослужбовця.
У разі захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва) в період проходження військової служби військовослужбовець:
1) направляється командиром військової частини на медичний огляд до Військово-лікарської комісії (далі – ВЛК) для визначення ступеня його придатності до військової служби;
2) після проходження ВЛК військовослужбовець за направленням командира військової частини подає документи до Медико-соціальної експертної комісії (далі – МСЕК) для встановлення йому групи інвалідності та (або) відсотка втрати працездатності;
3) для одержання зазначеної одноразової грошової допомоги звільнений військовослужбовець подає в обласний військовий комісаріат (військовослужбовець, який залишений на військовій службі – через військову частину) такі документи:
заяву про виплату одноразової грошової допомоги (стандартний бланк, який є у військкоматі та військовій частині);
копію довідки МСЕК;
копію довідки ВЛК, свідоцтва про хворобу;
копію довідки командира військової частини про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва);
копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім’я та по батькові, місце реєстрації;
копію ідентифікаційного коду.
витяг із наказу командира військової частини про виключення зі списків особового складу частини;
4) для одержання зазначеної одноразової грошової допомоги військовослужбовець подає у військову частину такі документи:
заяву про виплату одноразової грошової допомоги (стандартний бланк, який є у військкоматі та військовій частині);
копію довідки МСЕК;
копію довідки ВЛК, свідоцтва про хворобу;
копію довідки командира військової частини про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва);
копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім’я та по батькові, місце реєстрації;
копію ідентифікаційного коду.
Довідково. Розміри мінімальної заробітної плати в 2016 році (Закон України “Про Державний бюджет на 2016 рік”):
з 1 січня до 30 квітня 2016 року – 1 378 грн.
з 1 травня до 30 листопада 2016 року – 1 450 грн.
з 1 грудня до 31 грудня 2016 року – 1 550 грн.
У разі виникнення проблемних питань з нарахування грошового забезпечення військовослужбовець повинен звернутися до начальника фінансово-економічної служби військової частини, у випадку неможливості встановити контакт з ним військовослужбовець письмово по команді звертається до командира військової частини.
Телефони гарячої лінії Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України:
Генеральний штаб Збройних Сил України 044-454-45-73
Головне управління персоналу ГШ ЗСУ 044-483-10-13
Головне управління військової служби правопорядку 044-454-73-08
Департамент кадрової політики 044-271-36-58
Департамент фінансів 044-271-12-57
Тил Збройних Сил України 044-483-35-72
Фінансово-економічне управління:
Командування Сухопутних військ 044-483-35-72
Командування Повітряних Сил 043-259-61-10
Командування Військово-морських Сил 068-814-19-04
Фінансово-економічна служба:
Командування Високомобільних десантних військ 041-237-95-86
ДЕПАРТАМЕНТ ФІНАНСІВ
МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ
ПАМ’ЯТКА
ЩОДО ПОРЯДКУ НАРАХУВАННЯ ТА ВИПЛАТИ
ГРОШОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА ІНШИХ СОЦІАЛЬНИХ ВИПЛАТ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯМ
в 2016 РОЦІ
КИЇВ 2016
ПОРЯДОК НАРАХУВАННЯ ТА ВИПЛАТИ ГРОШОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Порядок нарахування та виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, у тому числі призваним із запасу під час мобілізації, в особливий період, здійснюється відповідно до:
1) Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 № 260 ;
2) Положення про фінансове господарство військової частини Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 12.11.2010
№ 590 ;
3) наказу Міністра оборони України від 27.01.2016 № 44 (зі змінами).
Розмір грошового забезпечення військовослужбовців залежить від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби.
До складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів) виплачується в поточному місяці за минулий до 20 числа щомісячно, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну – протягом трьох днів після їх надходження.
НОРМИ ОСНОВНИХ ТА ДОДАТКОВИХ ВИПЛАТ ГРОШОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Особи офіцерського складу
Оклади за військовим званням (ОВЗ)
(постанова КМУ від 07.11.07 р. № 1294)
Військові звання
Розмір окладу
(грн.)
Молодший лейтенант
105 грн.
Лейтенант
110 грн.
Старший лейтенант
115 грн.
Капітан
120 грн.
Майор
125 грн.
Підполковник
130 грн.
Полковник
135 грн.
Генерал-майор
140 грн.
Генерал-лейтенант
145 грн.
Генерал-полковник
150 грн.
Генерал армії України
160 грн.
Посадові оклади (ПО)
(постанова КМУ від 07.11.07 р. № 1294)
Посади
Розмір окладу
(грн.)
Командир взводу
750 – 850
Командир роти
950 – 1050
Командир батальйону
1000 – 1100
Командир полку
1050 – 1150
Командир бригади
1150 – 1200
Командувач військ ОК
2000 – 2140
Інші посади
Наказ МОУ від 26.08.2014 № 565
Особи рядового, сержантського та старшинського складу
(крім військовослужбовців строкової військової служби)
Оклади за військовим званням (ОВЗ)
(постанова КМУ від 07.11.07 р. № 1294)
Посадові оклади (ПО)
(постанова КМУ від 07.11.07 р. № 1294)
Тарифний розряд *
Розмір окладу
(грн.)
І
450 – 485
ІІ
485 – 530
ІІІ
530 – 565
IV
565 – 605
V
605 – 645
VI
645 – 685
VII
685 – 720
VIII
720 – 740
IХ
740 – 760
Х
760 – 800
Примітка. Тарифний розряд зазначається в штаті військової частини. Розміри посадових окладів установлюються для кожного військовослужбовця в межах зазначених розмірів відповідно до наказу командира військової частини.
Додаткові види грошового забезпечення
Надбавка за вислугу років (НВР)
(постанова КМУ від 07.11.07 р. № 1294)
Вислуга років
Розмір надбавки
(у % від ОВЗ+ПО)
1 - 2
5 %
2 - 5
10 %
5 - 10
20 %
10 - 15
25 %
15 - 20
30 %
20 - 25
35 %
25 і більше
40 %
Примітка. Вислуга років для виплати військовослужбовцям НВР обчислюється кадровим (стройовим) органом військової частини на підставі особової справи військовослужбовця та інших документів (за їх наявності), що підтверджують проходження військової служби, і щороку до початку нового року оголошується наказом командира військової частини. При надходженні до військової частини додаткових документів, що підтверджують проходження військової служби військовослужбовцем, вислуга років оголошується окремим наказом.
Надбавка за виконання особливо важливих завдань
(наказ МОУ від 11.06.2008 № 260, наказ МОУ від 27.01.2016 № 44 (зі змінами)
Категорії військовослужбовців
Розмір надбавки
(від ОВЗ+ПО+НВР)
Усім військовослужбовцям
до 50 %
Надбавка за роботу з таємними документами
(наказ МОУ від 06.03.1995 № 50)
Ступінь таємності
Розмір надбавки
(від ПО)
Особливо важливі
20 %
Цілком таємні
15 %
Таємні
10 %
Надбавка за особливі умови служби (НОУС)
(наказ МОУ від 11.06.2008 № 260)
Категорії військовослужбовців
Розмір надбавки
(від ПО)
Льотному складу, який виконує польоти у складі екіпажу
35 %
Військовослужбовцям ВДВ, спецназу
25 %
Наземні авіаційні спеціалісти, що забезпечують безпеку польотів, екіпажі танків, самохідно-артилерійських установок, зенітних самохідних установок, бойових машин піхоти, бойових розвідувальних і десантних машин, самохідних гаубиць; обслуга самохідних пускових установок зенітних ракетних комплексів і самохідних станцій виявлення і наведення цих комплексів
15 %
Примітка. Відповідно до п.7 постанови КМУ від 07.11.07 №1294 НОУС, надбавка за кваліфікаційну категорію, за роботу з особовим складом, винагорода за бойове чергування, за тривалу безперервну військову службу, за стрибки з парашутом виплачується в половинному розмірі.
Військовослужбовцям ВДВ, льотного та наземного складу авіації – у розмірі 100 %.
Щомісячна премія військовослужбовцям на посадах рядового, сержантського та старшинського складу в 2016 році
(наказ МОУ від 27.01.2016 № 44 (зі змінами))
Встановлено за тарифним розрядом посадовий оклад
Розмір премії
(від ПО)
І
680 %
ІІ
680 %
ІІІ
630 %
IV
575 %
V
540 %
VI
515 %
VII
485 %
VIII
470 %
IХ
455 %
Х
425 %
Щомісячна премія військовослужбовців на посадах офіцерського складу в 2016 році:
(наказ МОУ 27.01.2016 № 44 (зі змінами))
якщо максимальний розмір посадового окладу командира їх військової частини установлений у штаті до 1200 гривень включно, – 450 % посадового окладу;
якщо максимальний розмір посадового окладу командира їх військової частини установлений у штаті від 1201 гривні і вище:
Максимальний розмір їх посадового окладу визначений у штаті (грн.)
Розмір премії
(від ПО)
до 1000 включно
450 %
від 1001 до 1100 включно
435 %
від 1101 до 1200 включно
400 %
від 1201 до 1600 включно
380 %
від 1601 і вище
350 %
Премія в максимальному розмірі встановлюється за старанність, розумну ініціативу та сумлінне виконання службових (посадових) обов’язків і за умови, що у розрахунковому місяці немає накладеного на військовослужбовця дисциплінарного стягнення.
Премія у зменшеному розмірі встановлюється в таких розмірах від максимальної суми премії:
90 % - у разі накладення на військовослужбовця дисциплінарного стягнення “догана”;
80 % - у разі накладення на військовослужбовця дисциплінарного стягнення “сувора догана”;
60 % - у разі накладення на військовослужбовця двох дисциплінарних стягнень “догана” (“сувора догана”);
50 % - у разі накладення на військовослужбовця трьох дисциплінарних стягнень “догана” (“сувора догана”).
Премія не встановлюється в разі:
накладення на військовослужбовця більше трьох дисциплінарних стягнень;
накладення на військовослужбовця дисциплінарних стягнень “попередження про неповну службову відповідність”, “пониження у військовому званні”, “пониження в посаді”;
притягнення військовослужбовця у встановленому порядку до адміністративної відповідальності за вчинене військове адміністративне порушення;
притягнення військовослужбовця у встановленому порядку до кримінальної відповідальності.
Крім того, премія не виплачується:
з місяця, в якому надійшов витяг з наказу про звільнення військовослужбовця з військової служби за службовою невідповідністю;
у зв’язку з позбавленням військового звання в дисциплінарному порядку;
в зв’язку з обвинувальним вироком суду;
в зв’язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем.
Примітка. Виплата премії військовослужбовцям здійснюється щомісяця за попередній місяць на підставі наказу командира військової частини, який видається до 5 числа місяця, наступного за місяцем преміювання.
Премія військовослужбовцям встановлюється в зменшеному розмірі або не встановлюється лише в місяці, в якому вони притягнуті в установленому порядку до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності.
Щомісячна додаткова грошова винагорода (ЩДГВ)
(наказ МОУ від 15.11.2010 № 595, наказ МОУ від 27.01.2016 № 44 (зі змінами))
Категорії військовослужбовців
Розмір винагороди
(від місячного грошового забезпечення)
Усім військовослужбовцям
60 %
Примітка. ЩДГВ не враховується при нарахуванні грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, компенсації за невикористану відпустку.
ПРИКЛАД № 1.1
Нарахування місячного грошового забезпечення (військовослужбовець перебував на посаді повний календарний місяць):
1. Оклад за військовим званням (ОВЗ) – 30,00 грн.
2. Посадовий оклад (ПО) – 565,00 грн.
3. Надбавка за вислугу років (НВР) ‑ 5 % (від ПО+ОВЗ):
(30,00 + 565,00)*5 % = 29,75 грн.
4. Надбавка за виконання особливо важливих завдань (НВОВЗ) – 50 %
(від ПО+ОВЗ+НВР):
(30,00 + 565,00 + 29,75)*50 % = 312,38 грн.
5. Премія ‑ 630 % (від ПО):
565,00 *630 % = 3 559,50 грн.
6. Щомісячна додаткова грошова винагорода (ЩДГВ) – 60 % (ОВЗ+ПО+НВР+НВОВЗ+Премія):
(30,00+565,00+29,75+312,38+3559,50)*60 % = 2 697,98 грн.
РАЗОМ НАРАХОВАНО:
30,00+565,00+29,75+312,38+3 559,50+2 697,98 = 7 194,61 грн.
ПРИКЛАД № 1.2
Нарахування місячного грошового забезпечення за січень 2016 року (військовослужбовець перебував на посаді з 15 січня 2016 року):
1. Оклад за військовим званням (ОВЗ) – 30,00 грн.
30 / 31 * 17 = 16,45 грн.
2. Посадовий оклад (ПО) – 565,00 грн.
565 / 31 * 17 = 309,84 грн.
3. Надбавка за вислугу років (НВР) ‑ 5 % (від ПО + ОВЗ):
((30 + 565)*5 %) / 31 * 17 =16,31 грн.
4. Надбавка за виконання особливо важливих завдань (НВОВЗ) – 50 %
від (ПО + ОВЗ + НВР):
((30 + 565 +29,75)*50 %) / 31 * 17 = 171,30 грн.
5. Премія ‑ 630 % (від ПО):
565 * 630 % / 31 * 17 = 1 951,98 грн.
6. Щомісячна додаткова грошова винагорода (ЩДГВ) – 60 % від (ОВЗ + ПО + НВР + НВОВЗ + Премія):
((30 + 565 +29,75 + 312,38 + 3 559,50)*60 %) / 31 * 17 = 1 479,54 грн.
РАЗОМ НАРАХОВАНО за 17 днів січня:
16,45 +309,84 + 16,31 + 171,30 +1 951,98 +1 479,54 = 3 945,42 грн.
Способи отримання грошового забезпечення:
особисте отримання коштів (готівкою, перерахуванням на карткові рахунки);
отримання коштів іншою особою (за належно оформленою довіреністю);
виплата членам сімей (у тому числі в разі неможливості отримання грошового забезпечення під час участі в бойових діях, перебування в полоні, та оголошення військовослужбовця безвісти відсутнім) у такі способи:
готівкою (через касу військової частини);
поштовим переказом (з обов’язковою оплатою цих послуг за рахунок військової частини);
зарахуванням на картковий (банківський) рахунок.
Спосіб отримання грошового забезпечення визначається за заявою військовослужбовця (члена його родини).
Винагороди учасникам АТО
(наказ МОУ від 10.02.2016 № 67)
1. Винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи в антитерористичній операції (далі – АТО).
Виплата винагороди військовослужбовцям здійснюється за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду у граничних розмірах:
на лінії бойового зіткнення на глибину ротних опорних пунктів першого ешелону – 4 200 гривень за повний місяць;
в інших місцях дислокації в межах визначеного району проведення воєнного конфлікту (АТО) – 1200 гривень за повний місяць.
Розмір винагород обраховується пропорційно дням безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду.
ПРИКЛАД № 2.
Нарахування винагороди за безпосередню участь в АТО
Варіант 1. Якщо військовослужбовець брав участь в АТО на лінії бойового зіткнення на глибині ротних опорних пунктів першого ешелону повний місяць, йому додатково до грошового забезпечення виплачується винагорода в розмірі 4,2 тис. грн.
Варіант 2. Якщо військовослужбовець брав участь в АТО повний місяць, у тому числі на лінії бойового зіткнення на глибині ротних опорних пунктів першого ешелону з 12 по 21 березня (10 днів), у квітні йому додатково до грошового забезпечення нараховується винагорода в розмірі 2 167,74 грн. (пропорційно дням участі в АТО 1200/31*21 = 812,90 + пропорційно дням участі в АТО на лінії бойового зіткнення на глибині ротних опорних пунктів першого ешелону 4200 / 31 день * 10 днів = 1 354,84).
Примітка. Винагорода виплачуються на підставі наказу командира військової частини, в якому відображаються періоди перебування військовослужбовця у відповідних районах проведення АТО.
2. Збільшення розміру винагороди:
за успішне виконання бойового завдання. Виплачується на з’єднання, окрему військову частину;
за безпосередню участь у бойових діях у розмірі 1000 грн. за кожну добу такої участі (виплачується особі після видання бойового наказу);
за знищення (захоплення) бойової техніки противника. Виплачується на підрозділ, екіпаж або особі в розмірі від 12 до 243 тис. грн. залежно від виду знищеної техніки.
Примітка. Зазначені винагороди виплачуються на підставі наказу командира військової частини (про здійснення зазначених виплат) після надходження до військової частини наказу штабу АТО щодо підтвердження права на зазначені винагороди за клопотаннями командирів відповідних підрозділів.
РОЗМІРИ
збільшення винагороди військовослужбовцям за виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції
Найменування завдання
Розмір винагороди, гривень
1. Успішне виконання бойового завдання, визначеного наказом керівника АТО
(виплачується на з’єднання, окрему військову частину, підрозділ):
бригадою
365 400
полком; батальйонно-тактичною групою
243 600
батальйоном; дивізіоном; прирівняними до них військовими частинами (підрозділами)
121 800
ротою; батареєю; ескадрильєю; взводом; групою; прирівняними до них підрозділами
60 900
2. Безпосередня участь у бойових діях (виплачується особі після видання бойового наказу)
1000 (на добу)
3. Успішне виконання завдання (виплачується на підрозділ, екіпаж, прирівняні до них підрозділи або особі (у разі самостійного виконання завдання) зі знищення (захоплення):
1) корабля:
1 рангу
243 600
2 рангу
182 700
3 рангу
121 800
4 рангу
97 440
2) бойового літака (винищувальної та штурмової авіації), зенітного ракетного комплексу
121 800
3) реактивної системи залпового вогню
60 900
4) тактичного ракетного комплексу, військового літака
54 810
5) танка, наземної артилерії (самохідної), бойового вертольота
48 720
6) наземної артилерії (іншої), військового вертольота, протитанкового ракетного комплексу
42 630
7) бойової машини піхоти (десанту), бронетранспортера, броньованої розвідувально-дозорної машини
42 630
8) іншого літального апарата (об’єкта), оснащеного засобами ураження або спостереження (у тому числі безпілотного)
36 540
9) переносного зенітно-ракетного комплексу
30 450
10) судна військового (допоміжного) забезпечення водотоннажністю понад 5 тис. тонн
30 450
11) судна військового (допоміжного) забезпечення водотоннажністю до 5 тис. тонн включно
24 360
12) військового автомобіля (вантажного, спеціалізованого), малогабаритного судна бойового (розвідувального) призначення, військового тягача
12 180
Приміт.
Примітка. 1. Виплата збільшених винагород здійснюється щомісяця за підсумками фактичного виконання конкретних завдань за минулий місяць.
2. Рішення про збільшення розміру винагороди за успішне виконання бойового завдання здійснюється відповідно до наказу керівника АТО. Винагорода виплачується одноразово та розподіляється відповідно командиром з’єднання, окремої військової частини між підпорядкованими військовими частинами (підлеглим особовим складом) з урахуванням їх внеску.
Одноразова грошова допомога військовослужбовцям,
призваним на військову службу за призовом під час мобілізації,
на особливий період, у разі їх прийняття на військову службу
за контрактом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2015 р. № 406 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 р.
№ 1294” військовослужбовцям, які призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, у разі їх прийняття на військову службу за контрактом встановлено виплату допомоги в розмірах:
особам рядового складу – вісім мінімальних заробітних плат;
особам сержантського і старшинського складу – дев’ять мінімальних заробітних плат;
особам офіцерського складу – десять мінімальних заробітних плат.
Вимоги цієї постанови застосовуються з дня набрання її чинності, а саме з 24.06.2015 (дата публікації в газеті “Урядовий кур’єр”).
Виплата допомоги здійснюється на підставі наказу командира військової частини про виплату такої допомоги після прийняття мобілізованого на військову службу за контрактом за місцем проходження ним служби.
Одноразова грошова допомога у разі звільнення військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом у зв’язку з мобілізацією.
Відповідно до вимог Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі звільнення військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом у зв’язку з мобілізацією, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2014
№ 460, цим військовослужбовцям, які звільняються зі служби після прийняття рішення про демобілізацію (крім військовослужбовців строкової військової служби), виплачується одноразова грошова допомога (далі – допомога) в розмірі 4 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний місяць служби.
Виплата допомоги здійснюється військовослужбовцям за період служби за призовом у зв’язку з мобілізацією з дня їх призову на службу без урахування періоду попередньої військової служби, на якій вони перебували у мирний час, за винятком тих осіб, які в разі звільнення з військової служби у мирний час не набули права на отримання грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 статті 15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
До розрахунку допомоги беруться повні місяці служби після призову по мобілізації та повні місяці попередніх періодів служби, після закінчення яких допомога не виплачувалась.
У разі звільнення військовослужбовців з військової служби за службовою невідповідністю, у зв’язку з позбавленням військового звання, у зв’язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, допомога не виплачується.
Військовослужбовцям, які мають вислугу років менше одного року та звільняються за станом здоров’я, виплата допомоги законодавством не передбачена.
Допомога виплачується на підставі наказу командира частини про виключення військовослужбовця зі списків особового складу, в якому зазначається вислуга років, з розрахунку якої виплачується допомога.
Допомога нараховується з розрахунку місячного грошового забезпечення
(без урахування ЩДГВ), на яке має право військовослужбовець на день виключення зі списків військової частини.
ПРИКЛАД № 3
Варіант 1. У разі якщо призваний на військову службу за призовом у зв'язку з мобілізацією 25 квітня 2015 року військовослужбовець звільняється у зв’язку з оголошенням демобілізації 26 квітня 2016 року безпосередньо з зони проведення АТО (не з лінії бойового зіткнення) (відпустку за 2015 рік використав частково – залишилось 10 календарних днів, за 2016 рік щорічну відпустку не використав), то додатково до його грошового забезпечення за березень (яке він повинен отримати до 20 квітня) йому буде виплачено:
1.1. Грошове забезпечення по день виключення зі списків військової частини;
Приклад нарахування.
До розрахунку беруться складові грошового забезпечення, наведені в Прикладі № 1
1. Оклад за військовим званням (ОВЗ) = (30/30*26) 26,00 грн.
2. Посадовий оклад (ПО) = (565/30*26) 489,67 грн.
3. Надбавка за вислугу років (НВР) = 5 % (від ПО+ОВЗ):
(26,00+489,67)*5 % = 25,78 грн.
4. Надбавка за виконання особливо важливих завдань (НВОВЗ) – 50 % (від ПО+ОВЗ+ПНВР):
(26,00 + 489,67 + 25,78)*50 % = 270,73 грн.
5. Премія ‑ 630 % (від ПО):
489,67 *630 % = 3 084,92 грн.
6. Щомісячна додаткова грошова винагорода ‑ 60 % (ОВЗ+ПО+НВР+НВОВЗ+Премія):
(26,00 + 489,67 + 25,78 + 270,73 + 3 084,92)*60 % = 2 338,26 грн.
7. Винагорода за безпосередню участь в АТО
(1200/30*26) = 1 040 грн.
Разом нараховано:
(26,00 + 489,67 + 25,78 + 270,73 + 3 084,92 + 2 338,26 + 1 040,00) = 7 275,36 грн.
1.2. Компенсація за невикористані дні щорічної основної відпустки за 2016 рік;
Виплата компенсації в 2016 році за невикористані дні щорічної основної відпустки за 2015 рік законодавством не передбачена. В особливий період військовослужбовець має право використати відпустку за 2015 рік на протязі 2016 року.
Приклад нарахування
Визначаємо, на скільки днів відпустки військовослужбовець мав право:
30 днів/12 міс.* прослужив 3 повних календарних місяці = 7,5 днів (округлюємо в бік збільшення 8 днів)
(30,00 (ОВЗ) + 565,00 (ПО) + 29,75 (НВР) + 312,38 (НВОВЗ) + 3 559,50 (Премія)) = 4 496,63/30 днів * 8 днів = 1 199,10 грн.
Примітка. Компенсація нараховується з розрахунку місячного грошового забезпечення на момент видання наказу командира частини про виплату такої компенсації (без урахування ЩДГВ). До розрахунку беруться складові грошового забезпечення, наведені в Прикладі № 1.1
1.3. Одноразова грошова допомога в разі звільнення
(4 % за кожний повний календарний місяць служби).
Варіант 1. При нарахуванні одноразової грошової допомоги в разі звільнення військовослужбовців, призваних на військову службу за призовом у зв'язку з мобілізацією, які проходили службу під час мобілізації протягом 12 повних календарних місяців, до розрахунку беруться складові грошового забезпечення, наведені в Прикладі № 1:
((30,00 (ОВЗ) + 565,00 (ПО) + 29,75 (НВР) + 312,38 (НВОВЗ) + 3 559,50 (Премія)) = 4 496,63 * 4 %* 12 міс = 2 158,38 грн.
Варіант 2. При нарахуванні одноразової грошової допомоги в разі звільнення військовослужбовців, призваних на військову службу за призовом у зв'язку з мобілізацією, які проходили службу під час мобілізації протягом 12 повних календарних місяців та до мобілізації проходили строкову військову службу (з 12.05.1996 по 20.05.1998 року – 24 календарних місяці), до розрахунку беруться складові грошового забезпечення, наведені в Прикладі № 1:
((30,00 (ОВЗ) + 565,00 (ПО) + 29,75 (НВР) + 312,38 (НВОВЗ) + 3 559,50 (Премія)) = 4 496,63 * 4 %* 36 міс * = 6 475,14 грн.
Примітка. Одноразова грошова допомога в разі звільнення нараховується з розрахунку місячного грошового забезпечення на момент звільнення (без урахування ЩДГВ). До розрахунку беруться складові грошового забезпечення, наведені в Прикладі №1.1
Одноразова грошова допомога
в разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори
Керівні документи:
1. Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
2. Постанова Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 р. № 975 “Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві”.
3. Наказ Міністра оборони України від 14.08.2014 № 530 “Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей”.
4. Наказ Міністра оборони України від 31.12.2014 № 937 “Про затвердження Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України”.
Розміри одноразової грошової допомоги у прожиткових мінімумах для працездатних осіб
У разі загибелі (смерті)
У разі поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання обов'язків військової служби
У разі інвалідності
під час виконання обов'язків
військової служби
У разі інвалідності
під час проходження військової служби
(постанова КМУ № 975)
500 - кратний –
689 тис. грн.
(1378 грн. х 500)
у %
від 70-кратного
(від 96,4 тис. грн.)
для строкової служби
у %
від 50-кратного
(від 68,9 тис. грн.)
І група –
250-кратний
344,5 тис. грн.
ІІ група –
200-кратний
275,6 тис. грн.
ІІІ група –
150-кратний
206,7 тис. грн.
І група – 120-кратний
165,4 тис. грн.
ІІ група – 90-кратний
124,0 тис. грн.
ІІІ група – 70-кратний
96,4 тис. грн.
Порядок оформлення документів для отримання
одноразової грошової допомоги в разі захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва) військовослужбовця.
У разі захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва) в період проходження військової служби військовослужбовець:
1) направляється командиром військової частини на медичний огляд до Військово-лікарської комісії (далі – ВЛК) для визначення ступеня його придатності до військової служби;
2) після проходження ВЛК військовослужбовець за направленням командира військової частини подає документи до Медико-соціальної експертної комісії (далі – МСЕК) для встановлення йому групи інвалідності та (або) відсотка втрати працездатності;
3) для одержання зазначеної одноразової грошової допомоги звільнений військовослужбовець подає в обласний військовий комісаріат (військовослужбовець, який залишений на військовій службі – через військову частину) такі документи:
заяву про виплату одноразової грошової допомоги (стандартний бланк, який є у військкоматі та військовій частині);
копію довідки МСЕК;
копію довідки ВЛК, свідоцтва про хворобу;
копію довідки командира військової частини про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва);
копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім’я та по батькові, місце реєстрації;
копію ідентифікаційного коду.
витяг із наказу командира військової частини про виключення зі списків особового складу частини;
4) для одержання зазначеної одноразової грошової допомоги військовослужбовець подає у військову частину такі документи:
заяву про виплату одноразової грошової допомоги (стандартний бланк, який є у військкоматі та військовій частині);
копію довідки МСЕК;
копію довідки ВЛК, свідоцтва про хворобу;
копію довідки командира військової частини про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва);
копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім’я та по батькові, місце реєстрації;
копію ідентифікаційного коду.
Довідково. Розміри мінімальної заробітної плати в 2016 році (Закон України “Про Державний бюджет на 2016 рік”):
з 1 січня до 30 квітня 2016 року – 1 378 грн.
з 1 травня до 30 листопада 2016 року – 1 450 грн.
з 1 грудня до 31 грудня 2016 року – 1 550 грн.
У разі виникнення проблемних питань з нарахування грошового забезпечення військовослужбовець повинен звернутися до начальника фінансово-економічної служби військової частини, у випадку неможливості встановити контакт з ним військовослужбовець письмово по команді звертається до командира військової частини.
Телефони гарячої лінії Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України:
Генеральний штаб Збройних Сил України 044-454-45-73
Головне управління персоналу ГШ ЗСУ 044-483-10-13
Головне управління військової служби правопорядку 044-454-73-08
Департамент кадрової політики 044-271-36-58
Департамент фінансів 044-271-12-57
Тил Збройних Сил України 044-483-35-72
Фінансово-економічне управління:
Командування Сухопутних військ 044-483-35-72
Командування Повітряних Сил 043-259-61-10
Командування Військово-морських Сил 068-814-19-04
Фінансово-економічна служба:
Командування Високомобільних десантних військ 041-237-95-86
Елетронна пошта від 22.09.2016 № 29437/02-23
Підчибій Л.В.
вул. Ентузіастів, буд. 23, в. 117, м. Київ, 02154
Шановний Леоніде Васильовичу!
Розглянувши Ваш запит на отримання публічної інформації від 19.09.2016, Пенсійний фонд України повідомляє.
Відповідно до статті 10 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 року № 1522 ”Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян” з 01.01.2007 року до органів Пенсійного фонду України передані функції тільки з призначення (перерахунку) і виплати пенсій військовослужбовцям.
Питання обчислення вислуги років, визначення грошового забезпечення для обчислення пенсії, в тому числі видача довідок про грошове забезпечення, та подання зазначених документів до органів Пенсійного фонду України, належить до компетенції уповноважених структурних підрозділів силових міністерств та відомств, в яких особи проходили військову службу.
З повагою
Заступник директора департаменту -
начальник управління контролю та
розгляду звернень громадян О. Охріменко
енко, т.2842061
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі:
головуючого Маринченка В.Л.,
суддів: Волкова О.Ф., Гриціва М.І., Коротких О.А., Кривенди О.В., Панталієнка П.В., Прокопенка О.Б., Самсіна І.Л., Терлецького О.О.,
при секретарі судового засідання Ключник А.Ю., –
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі – управління ПФУ), третя особа – Одеський обласний військовий комісаріат (далі – Комісаріат), про визнання дій протиправними та зобов’язання зробити перерахунок та виплату пенсії,
в с т а н о в и л а:
У жовтні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому з урахуванням уточнення позовних вимог просив: визнати протиправними дії управління ПФУ щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки від 12 травня 2014 року № 1.6.40-106 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за займаною посадою (далі – Довідка), виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України (далі – Украерорух); зобов’язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію позивачу з 1 січня 2014 року та стягнути з управління ПФУ заборгованість з виплати пенсії, яка виникла з 1 січня 2014 року.
На обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначив, що він підполковник запасу, був військовослужбовцем з 1979 року, наказом Міністра оборони України від 19 жовтня 1999 року № 600 відряджений у розпорядження Украероруху, де проходив службу на різних посадах та отримував грошове забезпечення. Наказом заступника Міністра оборони України від 12 жовтня 2005 року № 43 звільнений в запас, виключений із списків особового складу Одеського регіонального структурного підрозділу (далі – РСП) Украероруху з посади заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Одеського РСП Украероруху. Відповідно до наказу Украероруху від 24 грудня 2013 року № 713/о «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» (далі – наказ № 713/о) відбулася зміна посадових окладів для відряджених військовослужбовців, а управління ПФУ безпідставно не здійснило перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі Довідки.
Управління ПФУ листом від 23 липня 2014 року № 7472/05, повертаючи довідки про грошове забезпечення, зокрема й ОСОБА_1, зазначило про відсутність підстав для перерахунку пенсії у зв’язку з введенням в дію з 1 січня 2014 року наказу № 713/о, оскільки Кабінет Міністрів України не приймав рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців.
Приморський районний суд міста Одеси постановою від 25 березня 2015 року позов задовольнив частково: зобов’язав управління ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 23 квітня 2014 року на підставі Довідки. У задоволенні позовних вимог про стягнення заборгованості з виплати пенсії з 1 січня 2014 року на підставі Довідки відмовив.
У своєму рішенні суд першої інстанції дійшов висновку, що згідно з наказом № 713/о змінився посадовий оклад військовослужбовців, відряджених до Украероруху, що є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі – Закон № 2262-ХІІ).
Одеський апеляційний адміністративний суд постановою від 28 травня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17 грудня 2015 року, скасував рішення суду першої інстанції та відмовив у задоволенні позову.
У заяві про перегляд судових рішень Верховним Судом України ОСОБА_1, посилаючись на неоднакове застосування касаційним судом частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, просить скасувати ухвалу Вищого адміністративного суду України від 17 грудня 2015 року, а справу направити на новий розгляд до суду касаційної інстанції.
На обґрунтування заяви додано ухвали Вищого адміністративного суду України від 10 листопада 2014 року (№ К/800/56710/14), 28 квітня 2015 року (№ К/800/19379/15), 20 січня та 4 лютого 2016 року (№№ К/800/18374/15, К/800/11366/15 відповідно).
Перевіривши наведені у заяві доводи, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку про неоднакове застосування судом касаційної інстанції частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ при вирішенні питання перерахунку розміру призначеної за цим Законом пенсії особам, відрядженим для проходження служби до Украероруху, у зв’язку з прийняттям наказу № 713/о.
Так, у справі, яка розглядається, касаційний суд, залишаючи без змін рішення суду апеляційної інстанції про відмову у задоволенні позову, зазначив, що наказ № 713/о не є підставою для перерахунку пенсії ОСОБА_1, оскільки ним встановлені розміри посадових окладів цивільних працівників, а не військовослужбовців.
Водночас у наданих на обґрунтування заяви рішеннях, зокрема ухвалах Вищого адміністративного суду України від 20 січня та 4 лютого 2016 року, суд касаційної інстанції погодився з рішеннями судів попередніх інстанцій про задоволення позову, оскільки наказом № 713/о з 1 січня 2014 року збільшено розмір посадових окладів військовослужбовців, відряджених до Украероруху, що є підставою для перерахунку пенсії, оскільки Кабінет Міністрів України делегував право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовців.
Усуваючи розбіжності у застосуванні касаційним судом вищезазначеної норми матеріального права, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України виходить із такого.
За правилами частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
З наведеної норми права вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб’єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 «Про створення об’єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ».
Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 2001 року № 1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
За правилами пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі – Порядок), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, тому наказ № 713/о, яким підвищено з 1 січня 2014 року посадові оклади військовослужбовців, відряджених до Украероруху, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Абзацом сьомим пункту 3 Порядку встановлено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов’язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв’язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Суди встановили, що Комісаріат направив Довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 до управління ПФУ.Управління ПФУ листом від 23 липня 2014 року № 7472/05 повернуло Довідку без реалізації до Комісаріату.
Отже, оскільки наказом № 713/о встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, відряджених до Украероруху, й ОСОБА_1 видано Довідку для перерахунку пенсії, то висновок судів апеляційної та касаційної інстанцій, що зазначеним наказом встановлені розміри посадових окладів цивільних працівників, а не військовослужбовців, і він не є підставою для перерахунку пенсії, не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права.
З огляду на викладене колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що пенсія військовослужбовців, відряджених до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ у зв’язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставу наказу № 713/о державного органу, якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів.
Ураховуючи наведене, рішення судів апеляційної та касаційної інстанцій підлягають скасуванню з залишенням у силі рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 241–243 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України
п о с т а н о в и л а:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2015 року та ухвалу Вищого адміністративного суду України від 17 грудня 2015 року скасувати. Постанову Приморського районного суду міста Одеси від 25 березня 2015 року залишити в силі.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 3 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий В.Л. Маринченко
Судді: О.Ф. Волков М.І. Гриців
О.А. Коротких О.В. Кривенда
П.В. Панталієнко О.Б. Прокопенко
І.Л. Самсін О.О. Терлецький
Форма для подання запиту на отримання публічної інформації в письмовому вигляді info@pfu.gov.ua
до Пенсійного фонду України
Леонід Васильович Підчибій
вул. Ентузіастів, буд. 23, кв. 117
Київ, 02154, 098-538-9552, pidchybii@ukr.net
ЗАЯВА
Перерахунок пенсій здійснюється Пенсійним фондом України відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, яким визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій провадиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Оскільки Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, здійснювати преміювання, то наказ №44 від 27.01.2016р. (з наступними змінами) щодо збільшення військовослужбовцям з 1 січня 2016 року на посадах офіцерського складу посадових окладів шляхом збільшення премії є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як такий, що змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб.
З метою врегулювання окремих питань виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, наказом Міністерства оборони України від 27.01.2016 року № 44 (зі змінами), встановлено порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2016 року та визначено, що щомісячне грошове забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) виплачується з розрахунку:
- основні види грошового забезпечення (оклад за військовим званням, посадовий оклад, надбавка за вислугу років);
- надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (у відсотках посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) всім військовослужбовцям - 50 відсотків;
- премія:
- щомісячна додаткова грошова винагорода у розмірі 60 відсотків місячного грошового забезпечення на місяць усім військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби);
- інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення - у розмірах, визначених нормативно-правовими актами.
Перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється Пенсійним фондом України відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, яким визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій провадиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії налягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Так, згідно із п.1 Постанови КМУ від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗСУ та деяким іншим особам, затвердженої Наказом МО України № 260 від 11.06.2008 р. грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення
З метою врегулювання окремих питань виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році та на виконання вищезазначеної Постанови КМУ, Міністерство оборони України Наказом від 27.01.2016 р. № 44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 р.» встановило, що щомісячне грошове забезпечення військовослужбовців на посадах офіцерського складу (крім військовослужбовців апарату МО України, Генерального штабу ЗСУ), інших органів військового управління та військових частин, установ, організацій виплачувати з розрахунку 450 відсотків посадового окладу, а щомісячну додаткову грошову винагороду у розмірі 60 відсотків місячного грошового забезпечення на місяць усім військовослужбовцям (крім військовослужбовцям строкової служби).
Відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою КМУ від 13.02.2008 р. N 45 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Цим Порядком передбачено певну послідовність дій органів державної влади, яка розрахована на відсутність спору. Недотримання вимог вказаного Порядку з боку суб'єктів владних повноважень не є підставою для висновку про відсутність у мене, Підчибія Леоніда Васильовича права на перерахунок пенсії та для висновку про відсутність у мене, як у пенсіонера, права на належну реалізацію положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій звійськовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно ч.2 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб» нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відтак, датою виникнення мого права на перерахунок пенсії є 01 січня 2016 року.
Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України своїм наказом вносити зміни в грошове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, тому наказ Міністра оборони України № 44 від 27 січня 2016 року щодо збільшення військовослужбовцям з 1 січня 2016 року на посадах офіцерського складу посадових окладів шляхом збільшення премії відповідає нормативно правовим актам України, що є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як такий, що змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією України та законами України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3, 19, 22, 55 Конституції України, ст. ст. 43,49,51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 №18 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських", наказом Міністра оборони України від 27.01.2016 №44 "Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році", ст.ст. 6, 11, 71, 161, 162, 183-2, 256 КАС України, -
П Р О Ш У:
Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії мені, Підчибію Леоніду Васильовичу, відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.01.2016 №44 "Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році" у зв'язку зі зміною розміру щомісячного грошового забезпечення, з урахуванням розміру премії 450 відсотків посадового окладу та щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 60 відсотків щомісячного грошового забезпечення на місяць, починаючи з 01.01.2016 року.
Принагідно нагадую, що пенсію мені мали перерахувати ще понад півроку тому, а викладені вище факти дають можливість притягнути посадовців Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві відповідно до Кримінального Кодексу України:
Стаття 190. Шахрайство
Самоправство Стаття 356.
Зловживання владою або службовим становищем Стаття 364.
Службова недбалість Стаття 367.
Стаття 114-1. Перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань
Ну і як логічний висновок:
Сприяння учасникам злочинних організацій та укриття їх злочинної діяльності Стаття 256.
Створення злочинної організації Стаття 255.
Відповідно до вищевикладеного пропоную мирову угоду:
- Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві перераховує мені пенсію;
- Я не подаю до суду на очільників і виконавців Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві за неперераховану мені пенсію.
Contra spem spero!
__7__._серпня__ 2016 року
Леонід Підчибій, пенсіонер МОУ, підполковник запасу
Категорія справи № 553/1977/16-а: не визначено.
Дата набрання законної сили: 12.07.2016
Ленінський районний суд м. Полтави
Справа № 553/1977/16-а
Провадження № 2-а/553/61/2016
П О С Т А Н О В А
Іменем України
30.06.2016 м. Полтава
Ленінський районний суд міста Полтави у складі:
головуючого - судді Чистик І.О.,
при секретарі - Коломієць А.О.,
з участю позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Солодкого О.В.,
представника третьої особи - Рогозіна А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області, третя особа - Полтавській обласний військовий комісаріат, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 він був звільнений з військової служби з посади начальника циклу - старшого викладача спеціальних дисциплін та йому була призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 27.01.2016 року Міністром оборони України видано наказ № 44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році». У зв'язку з прийняттям відповідного наказу Департамент фінансів листом від 04.03.2016 року № 248/3/6/1200 повідомив Пенсійний Фонд України про видання Міністерством оборони України вказаного наказу. Згідно наказу премія начальника циклу - старшого викладача збільшена на 450 % від посадового окладу, у зв'язку з чим він має право на перерахування пенсії, у сторону збільшення з січня 2016 року. Крім того, у квітні 2016 року йому стало відомо, що Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Полтавській області йому невірно нараховується пенсія з червня 2011 року. Так, відповідно до Наказу Міністерства оборони України від 25.06.2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 28.06.2011 року № 50» іншим військовослужбовцям передбачена премія 90% посадового окладу. Вказана норма закону мала бути застосована до нього з червня 2011 року, але відповідач проігнорував вимоги закону та своєчасно не провів перерахунок пенсії. З наведених підстав просив суд задовольнити позов, визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України Полтавській області провести перерахунок його пенсії з 1 червня 2011 року з розрахунку щомісячної премії у розмірі 90% від посадового окладу 1460 грн. на підставі Наказу Міністра оборони України від 25.06.2011 № 355 та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум, а також зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок його пенсі
2
з 1 січня 2016 року з розрахунку щомісячної премії у розмірі 450% від посадового окладу 1460 грн. та щомісячної додаткової грошової винагороди розмірі 60% від суми грошового забезпечення начальника циклу - старшого викладача спеціальних дисциплін на підставі Наказу Міністра оборони України від 27.01.2016 №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році» та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
Позивач, будучи належним чином повідомленим про час і місце судового розгляду, в судове засідання не з'явився, подав суду заяву, відповідно до якої він підтримує заявлені позовні вимоги та просить розглянути справу у його відсутність.
Представник відповідача та представник третьої особи, будучи належним чином повідомленими про час і місце судового розгляду, в судове засідання не з'явились.
За таких обставин, відповідно до вимог ст. 33, 35, 41, 122 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність сторін за наявними у справі матеріалами.
Згідно поданих до суду письмових заперечень представник відповідача позов не визнає, посилаючись на те, що щомісячна додаткова винагорода не належить до жодного з передбачених ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Інструкцією про розміри і порядок виплати військовослужбовцям, які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних сил України, щомісячної додаткової грошової винагороди, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 15.11.2010 року № 595 до щомісячного грошового забезпечення, з якого визначається винагорода, включаються посадовий оклад, оклад за військовим званням та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою. Отже самою інструкцією розрізняється місячне грошове забезпечення військовослужбовця та, відповідно, дана винагорода, яка обчислюється вже на підставі визначеного місячного грошового забезпечення військовослужбовця, яке є підставою нарахування пенсії. Отже оскільки ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено перерахунку пенсії у зв'язку з введенням для військовослужбовців відповідної категорії винагороди як складової грошового забезпечення для перерахунку пенсії, підстав для такого перерахунку у Головного управління немає.
Крім того, представник відповідача зауважив на недотриманні шестимісячного строку звернення до суду з позовом, передбаченого ст. 99 ч.1 КАС України. Щодо премії у розмірі 450%, то її передбачено виключно наказом Міністра оборони України № 44 від 27.01.2016 р. «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році», яким визначено витрати на грошове забезпечення військовослужбовців, в тому числі, розміри премій для військовослужбовців у 2016 році в межах видатків Міністерства оборони за рахунок коштів з фонду економії грошового забезпечення в межах виділених асигнувань Міністерства оборони України. Тобто дана премія має тимчасовий характер та діє лише протягом 2016 року. Граничні розміри премій встановлені наказом Міністра оборони України, який не є актом законодавства, оскільки навіть не зареєстрований в Міністерстві юстиції України, а тому є відомчим актом та поширює свою дію на відомство Міністерства оборони України. Він не є обов'язковим для виконання іншими (окрім органів Міноборони) державними органами, оскільки навіть не пройшов належної процедури оприлюднення і не доведений належним чином до органів пенсійного фонду. Тим більше в самому наказі вказано перелік органів на які поширюється його дія. Крім того, про видання вказаного наказу Міністерство оборони не повідомляло органи Пенсійного фонду України як це передбачено н. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З наведених підстав просив суд відмовити в задоволенні позову(а.с. 19-21).
Згідно письмових заперечень представника третьої особи, він не визнає заявлені позовні вимоги з наступних підстав, згідно з пунктом 1 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для них нових
3
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Відповідне рішення Кабінетом Міністрів України не приймалось. Міністр оборони України наказами № 50 від 28.01.2011 р., № 355 від 25.06.2011 р. визначив витрати на грошове забезпечення військовослужбовцям, у тому числі, розміри премій у межах видатків Міністерства оборони України відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік». Таким чином, Кабінет Міністрів України рішення щодо зміни розміру премій військовослужбовців не приймав, і відповідно такі кошти в бюджеті України для забезпечення виплати пенсій не передбачені. Міністр оборони України встановив розміри премій військовослужбовцям у межах бюджетних асигнувань на 2011 рік. На 2012 рік вказані накази Міністра оборони України не діють. Щомісячна додаткова грошова винагорода не є додатковим видом грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія в розумінні частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Крім того, послався на те, що Міністр оборони України наказом від 27.01.2016 р. № 44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році» визначив витрати на грошове забезпечення військовослужбовців у межах виділених бюджетних асигнувань. Цей наказ носить тимчасовий характер. Кабінет Міністрів України рішення щодо зміни розміру премій військовослужбовців також не приймав, і відповідно такі кошти в бюджеті України для забезпечення виплати пенсій не передбачені. Крім цього, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області списки за формою згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 Полтавському ОВК не подавало.
Суд, вивчивши позовну заяву, письмові пояснення позивача та заперечення відповідача та представника третьої особи, дослідивши письмові докази, що є в матеріалах адміністративної справи, проаналізувавши надані докази, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звільнений у відставку з посади підполковника, начальника циклу - старшого викладача спеціальних дисциплін військової кафедри Каунаського політехнічного інституту (а.с. 50) та йому була призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Судом також встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", розмір якої обчислений, виходячи із грошового забезпечення 3704 грн. 00 коп., до складу якого ввійшли: 1460 грн. 00 коп. - посадовий оклад; 130 грн. 00 коп. - оклад за військове звання; 636 грн. 00 коп. - 40% надбавка за вислугу років; 219 грн. 00коп.-надбавка за роботу з таємними документами 15%; 1113 грн. 00 коп. - надбавка за особливо важливі завдання 50 %; 146 грн.00коп - премія 10%. Розмір пенсії обчислений на рівні 76 відсотків вказаного грошового забезпечення, та складає 2815грн. 04 коп. на місяць. Крім того, до пенсії нараховані: 66 грн. 43 коп. надбавка як дитина війни; 887 грн. 68 коп. - підвищення основного розміру пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 р. № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; 85 грн.60 коп. - доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації. Загальний розмір пенсії становить 3854 грн. 75 коп. на місяць, що підтверджується листом № 189/К-03 від 04.05.2016 року (а.с. 51).
Відповідно до ч. 3,18 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
4
Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з пунктом 1 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Цим Порядком передбачено певну послідовність дій органів державної влади, яка розрахована на відсутність спору. Недотримання вимог вказаного Порядку з боку суб'єктів владних повноважень не є підставою для висновку про відсутність у позивача права на перерахунок пенсії та для висновку про відсутність у пенсіонера права на належну реалізацію положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Так, згідно п. 2 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України, Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони,Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі -державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно п.п. 3, 4 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи,зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі-довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки,передбачені частиною другою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Судом встановлено, що відповідно до Наказу Міністерства оборони України від 25.06.2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 28.06.2011 року № 50» іншим військовослужбовцям передбачена премія 90% посадового окладу. Згідно п.2 цього Наказу вказана норма мала бути застосована з червня 2011 року.
5
Згідно листа ТВО військового комісара Полтавського обласного військового комісаріату № 10/125/53474 від 01.03.2016 року розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 року складає 4872,00 гривень, у тому числі премія 90 % в розмірі 1314 гривень. Аналогічний розмір премії зазначений в листах військового комісару Полтавського обласного військового комісаріату від 31.07.2012 року, 11.11.2013 року із посиланням на обчислення грошового забезпечення з 01.04.2012 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 (а.с. 33-34).
В той же час, згідно листа заступника начальника Головного управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області від 04.05.2016 року № 189/к-03 розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, з якого обчислюється пенсія, складає 3704,00 гривень, у тому числі премія 10 % в розмірі 146 грн. 00 коп. (а.с. 35).
За таких обставин, суд вважає обґрунтованими доводи позовної заяви про те, що внаслідок неправомірних дій відповідача, починаючи з 1 червня 2011 року порушується його право на перерахунок пенсії з розрахунку щомісячної премії у розмірі 90 % від посадового окладу 1460 гривень.
При цьому, суд приходить до висновку, що зазначений перерахунок має бути проведений, починаючи з 1 червня 2011 року, з наступних підстав.
Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч.3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно ч.2 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб» нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
При цьому, згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» від 15 липня 2015 року, який набрав законної сили 01 січня 2016 року визначено, що перерахунок пенсій у зв'язку з зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки про перерахунок пенсії, проводиться з дати виникнення права на нього без обмеження строку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що до правовідносини по даній категорії справ мають бути застосовані положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб» та Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» від 15 липня 2015 року, який набрав законної сили 01 січня 2016 року, у зв'язку з чим доводи представника відповідача щодо необхідності застосування в цій частині 6 місячного строку звернення до адміністративного суду є безпідставними.
Також судом встановлено, що відповідно до наказу № 44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році» премія за посадою, до якої відноситься посада позивача - начальника циклу - старшого викладача збільшена на 450% від посадового окладу в розмірі, встановленому відповідно до наказу Міністра Оборони України від 28.07.2008 року № 377 «Про затвердження
6
схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) Наукових установ Збройних Сил України» та Наказу Міністерства Оборони України від 28.11.2013 року №814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів і наукових установ Збройних сил України» що складає 1460 грн., а також встановлена щомісячна додаткова грошова винагорода в розмірі 60% від суми грошового забезпечення на місяць.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 р. № 18 передбачено, що в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям Збройних Сил за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів і Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень.
Цим пунктом Кабінет Міністрів України надає право Міністру оборони України своїм наказом вносити зміни в грошове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, тому наказ Міністра оборони України № 44 від 27 січня 2016 року щодо збільшення
військовослужбовцям з 1 січня 2016 року на посадах офіцерського складу посадових окладів шляхом збільшення премії відповідає нормативно правовим актам України.
В той же час судом встановлено, що відповідач відмовив позивачеві у здійсненні перерахування пенсії, зазначивши у своєму листі, що ним не виявлено порушень чинного законодавства при призначенні пенсії позивачеві, що підтверджується копією листа від 04.05.2016 року № 189/к-03 (а.с. 51).
За таких обставин, суд вважає обґрунтованими доводи позовної заяви про необхідність перерахування пенсії позивача, починаючи з 01.01.2016 року з розрахунку щомісячної премії у розмірі 450% від посадового окладу 1460 грн. на підставі Наказу Міністра оборони України від 27.01.2016 №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році» та здійснення відповідних виплат з урахуванням раніше виплачених сум.
В той же час, згідно рішення Конституційного Суду України № 4рп/2015 від 13.05.2015 року (справа за клопотанням громадянина ОСОБА_4 щодо офіційного тлумачення положень закону у зв'язку з неоднозначним застосуванням закону в частині включення в перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди, та наявності підстав для перерахунку пенсії у разі встановлення додаткової грошової винагороди) граматичний аналіз положень першого речення ч.3 ст. 63 Закону дає підстави стверджувати, що слова «надбавок, доплат, підвищень» є встановленою конструкцією словосполучення «нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення», яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення. Згідно резолютивної частини рішення до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
З урахуванням викладеного, судом не можуть бути задоволені позовні вимоги ОСОБА_1 в частині перерахування його пенсії, починаючи з 01.01.2016 року з розрахунку щомісячної додаткової грошової винагороди розмірі 60% від суми грошового забезпечення начальника циклу - старшого викладача спеціальних дисциплін на підставі Наказу Міністра оборони України від 27.01.2016 №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році».
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією України та законами України.Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
7
В той же час в наданих суду усних та письмових запереченнях представник відповідача не навів достатні доводи в обґрунтування правомірності своїх дій та відмови в перерахунку пенсії позивачеві.
Під час розгляду справи судом були створені всі необхідні умови для всебічного та повного дослідження обставин справи, сторонам, в тому числі представнику відповідача, під час розгляду справи було роз'яснено їх права та обов'язки, зокрема положення щодо необхідності надання доказів на підтвердження своїх заперечень проти позову, сторонам були надані всі можливості для заявлення необхідних клопотань та надання доказів, що підтверджується матеріалами справи та журналом судового засідання.
Таким чином, суд вважає, що представник відповідача не надав доказів правомірності відмови в здійсненні перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1
Враховуючи викладене, а також відсутність будь-яких законних підстав для відмови в решті позовних вимог, що підтверджується матеріалами справи, суд вважає, що вимоги позову є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
За таких обставин суд вважає необхідним стягнути на користь позивача ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 551 гривня 20 коп., що підтверджується оригіналом квитанції (а.с. 1).Крім того, суд вважає необхідним повернути позивачу ОСОБА_1 надмірно сплачений судовий збір у розмірі 580 гривень-551 гривня 20 коп.=28гривень 80 коп.
На підставі викладеного, ст.19 Конституції України, рішення Конституційного Суду України № 4рп/2015 від 13.05.2015 року, ст.ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб», Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року, керуючись ст.ст.11, 71, 72, 94, 159-163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України Полтавській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1 червня 2011 року з розрахунку щомісячної премії у розмірі 90% від посадового окладу 1460 грн. на підставі Наказу Міністра оборони України від 25.06.2011 № 355 та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року з розрахунку щомісячної премії у розмірі 450% від посадового окладу 1460 грн. на підставі Наказу Міністра оборони України від 27.01.2016 №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році» та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
8
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головне Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1, витрати на оплату судового збору у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 коп.
Повернути позивачу ОСОБА_1 надмірно сплачений судовий збір згідно квитанції № 151 від 12.05.2016 року у розмірі 28 гривень 80 коп.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Полтави шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави І. О. Чистик
Категорія справи №274/3816/16-а: Адміністративні справи; Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та спорів у сфері публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо:; управління, нагляду та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, у тому числі:; загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, у тому числі пенсійного страхування осіб, звільнених з публічної служби (військової служби).
справа № 274/3816/16-а
провадження № 2-а/0274/100/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.07.2016 року м. Бердичів
Суддя Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області Щербак Д.С., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
11.07.2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, у якому просить визнати протиправними дії Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області у відмові в перерахунку пенсії та просить зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.01.2016 №44 "Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році" у зв'язку зі зміною розміру щомісячного грошового забезпечення, з врахуванням розміру премії 450 % посадового окладу та щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60 відсотків щомісячного грошового забезпечення на місяць, починаючи з 01.01.2016 року.
Позовні вимоги позивач мотивує тим, що він є військовим пенсіонером з 1998 року та перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, де отримує пенсію за вислугою років (пенсійна справа № НОМЕР_1).
Перед звільненням проходив військову службу у військовій частині А2128 (м.Бердичів) в званні підполковника на посаді помічника командира бригади по кадрах - начальника відділення кадрів 1 бригади армійської авіації 8 армійського корпусу Північного ОТК. Військова частина А2128 на даний час розформована, посада, з якої він був звільнений на пенсію, відсутня.
З 1998 року він отримував пенсію в розмірі 1308.02 грн., яка складалась: посадовий оклад - 167 грн., військове звання - 130 грн.; надбавка за вислугу років 35 % - 103.95 грн.; надбавка 100 % - 400.95 грн.; надбавка за кваліфікацію - 7 % - 11.69 грн.; надбавка за таємність 15 % - 25.05 грн.; за безперервну службу - 22 роки 70 % - 587.05 грн.; премія 33.3 % - 474.75 грн. За вислугу років 24 роки 62% - 1178.27 грн. та цільова допомога - 40 грн., за статус учасника бойових дій - 89.75 грн. 04.04.2016 року він звернувся до Житомирського ОВК та до Міністерства оборони України з питань щодо розміру грошового забезпечення військовослужбовця з відповідною посадою, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, військовим званням, кваліфікацією, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої був звільнений, на теперішній час та отримав відповіді (довідки) про те, що в облікових даних бази ЖОВК відсутні колишні військовослужбовці, які були звільнені з аналогічної посади.
Крім того, з 01.01.2008 року він отримує пенсію в розмірі 2791.31 грн., яка складається: посадовий оклад - 1085 грн., військове звання - 130 грн.; надбавка за вислугу років 35 % - 425.25 грн.; надбавка за кваліфікацію - 5.5 % - 59.58 грн.; надбавка за таємність 15 % - 162.75 грн.; надбавка 50 % - 820.13 грн.; премія 10 % - 108.50 грн. Тобто, йому при збільшенні розміру посадового окладу у 2008 році було зменшено розміри надбавок та премій.
Згідно інформації, наданої т.в.о. військового комісара Житомирського обласного військового комісаріату, з метою врегулювання окремих питань виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, наказом Міністерства оборони України від 27.01.2016 року № 44 (зі змінами), встановлено порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2016 року та визначено, що щомісячне грошове забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) виплачується з розрахунку: а) основні види грошового забезпечення (оклад за військовим званням, посадовий оклад, надбавка за вислугу років); б) надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (у відсотках посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) всім військовослужбовцям - 50 відсотків; в) премія: щомісячна додаткова грошова винагорода у розмірі 60 відсотків місячного грошового забезпечення на місяць усім військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби); інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення - у розмірах, визначених нормативно-правовими актами.
Перерахунок пенсій здійснюється Пенсійним фондом України відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, яким визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій провадиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Він звернувся до ГУ ПФУ в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії у зв"язку зі збільшенням грошового забезпечення, однак відповідач листом від 10.06.2016 року відмовив йому у перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що МО України не повідомляло органи ПФУ про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців, тому підстави для перерахунку пенсії відсутні.
При цьому, т.в.о. військового комісара Житомирського ОВК у своїй відповіді навпаки рекомендував звертатись з даного приводу до ГУ ПФУ в Житомирській області.
До того ж , позивачем у відповідності до вимог Закону відповідачу було надано додаткові документи, що дають право на підвищення пенсії. Відповідач не був позбавлений можливості звернутися із офіційними запитами в інші державні установи щодо достовірності наданих документів, що лише підтверджує бездіяльність відповідача.
Оскільки Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, здійснювати преміювання, то наказ №44 від 27.01.2016р. (з наступними змінами) щодо збільшення військовослужбовцям з 1 січня 2016 року на посадах офіцерського складу посадових окладів шляхом збільшення премії є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як такий, що змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання, та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Від Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області надійшли заперечення на позов, відповідно до яких відповідач позов не визнає, просить відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Згідно заперечення Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області на позов, пенсія ОСОБА_2 нараховується та виплачується вірно, відповідно до вимог чинного законодавства. Наказ Міністра оборони України № 44 від 27.01.2016 р. «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році» є відомчим актом та поширює свою дію на відомство Міністерства оборони України. Міністерство оборони не повідомляло органи Пенсійного фонду України про даний наказ.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову виходячи з наступного.
Статтею 6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб"єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, де отримує пенсію за вислугою років (пенсійна справа № НОМЕР_1), що підтверджується копією пенсійного посвідчення.
В квітні 2016 року позивач звернувся до Житомирського ОВК та до Міністерства оборони України з питань щодо розміру грошового забезпечення військовослужбовця з відповідною посадою, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, військовим званням, кваліфікацією, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої був звільнений, на теперішній час.
Згідно повідомлення т.в.о. військового комісара Житомирського облвійськомату від 11.04.2016 року, в облікових даних бази ЖОВК відсутні колишні військовослужбовці, які були звільнені з аналогічної посади. З 01.01.2008 року ОСОБА_2 отримує пенсію в розмірі 2791.31 грн., яка складається: посадовий оклад - 1085 грн., військове звання - 130 грн.; надбавка за вислугу років 35 % - 425.25 грн.; надбавка за кваліфікацію - 5.5 % - 59.58 грн.; надбавка за таємність 15 % - 162.75 грн.; надбавка 50 % - 820.13 грн.; премія 10 % - 108.50 грн. Довідка про грошове забезпечення надана до ГУ ПФУ в Житомирській області.
Листом ТВО начальника штабу - першого заступника командувача військ оперативного командування "Північ" від 29.04.2016 року роз"яснено, що згідно інформації, наданої т.в.о. військового комісара Житомирського обласного військового комісаріату, з метою врегулювання окремих питань виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, наказом Міністерства оборони України від 27.01.2016 року № 44 (зі змінами), встановлено порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2016 року та визначено, що щомісячне грошове забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) виплачується з розрахунку:
- основні види грошового забезпечення (оклад за військовим званням, посадовий оклад, надбавка за вислугу років);
- надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (у відсотках посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) всім військовослужбовцям - 50 відсотків;
- премія:
- щомісячна додаткова грошова винагорода у розмірі 60 відсотків місячного грошового забезпечення на місяць усім військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби);
- інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення - у розмірах, визначених нормативно-правовими актами.
Згідно даної відповіді, перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється Пенсійним фондом України відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, яким визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій провадиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
ОСОБА_2 звернувся до ГУ ПФУ в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії у зв"язку зі збільшенням грошового забезпечення, надавши відповідачу додаткові документи, що дають право на підвищення пенсії, однак 10.06.2016 року отримав відмову у перерахунку пенсії з тих підстав, що МО України не повідомляло органи ПФУ про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців, тому, на думку відповідача, підстави для перерахунку пенсії відсутні.
Суд вважає такі дії відповідача протиправними з наступних підстав.
Відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії налягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Так, згідно із п.1 Постанови КМУ від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗСУ та деяким іншим особам, затвердженої Наказом МО України № 260 від 11.06.2008 р. грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення
З метою врегулювання окремих питань виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році та на виконання вищезазначеної Постанови КМУ, Міністерство оборони України Наказом від 27.01.2016 р. № 44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 р.» встановило, що щомісячне грошове забезпечення військовослужбовців на посадах офіцерського складу (крім військовослужбовців апарату МО України, Генерального штабу ЗСУ), інших органів військового управління та військових частин, установ, організацій виплачувати з розрахунку 450 відсотків посадового окладу, а щомісячну додаткову грошову винагороду у розмірі 60 відсотків місячного грошового забезпечення на місяць усім військовослужбовцям (крім військовослужбовцям строкової служби).
Відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою КМУ від 13.02.2008 р. N 45 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Цим Порядком передбачено певну послідовність дій органів державної влади, яка розрахована на відсутність спору. Недотримання вимог вказаного Порядку з боку суб'єктів владних повноважень не є підставою для висновку про відсутність у позивача права на перерахунок пенсії та для висновку про відсутність у пенсіонера права на належну реалізацію положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналися або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій звійськовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно ч.2 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб» нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відтак, датою виникнення права позивача на перерахунок пенсії є 01 січня 2016 року.
Відповідно до ч.1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчинені вони на підставі у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та Законами України. В ч. 2 ст. 162 КАС України зазначено, що у разі задоволення адміністративного позову, суд може визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень та зобов'язати його вчинити певні дії щодо усунення порушень.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій.
Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України своїм наказом вносити зміни в грошове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, тому наказ Міністра оборони України № 44 від 27 січня 2016 року щодо збільшення військовослужбовцям з 1 січня 2016 року на посадах офіцерського складу посадових окладів шляхом збільшення премії відповідає нормативно правовим актам України, що є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як такий, що змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки судом встановлено, що відповідачем неправомірно відмовлено позивачеві у проведенні перерахунку пенсії, суд вважає дії відповідача протиправними, тому є підстави для задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3, 19, 22, 55 Конституції України, ст. ст. 43,49,51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 №18 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських", наказом Міністра оборони України від 27.01.2016 №44 "Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році", ст.ст. 6, 11, 71, 161, 162, 183-2, 256 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії відповідно донаказу Міністра оборони України від 27.01.2016 №44 "Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році" у зв'язку зі зміною розміру щомісячного грошового забезпечення, з врахуванням розміру премії 450 % посадового окладу та щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60 відсотків щомісячного грошового забезпечення на місяць, починаючи з 01.01.2016 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в дохід держави судовий збір в розмірі 551.20 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення до Житомирського Апеляційного адміністративного суду через Бердичівський міськрайсуд.
Суддя: Д.С. Щербак
ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ
«Організація ветеранів Тернопільської області»
|
Відповіді Міністерства оборони України, Тернопільського ОВК:
1. Департамент фінансів Міністерства оборони України листом № 248/3/6/1200 від 04 березня 2016 року повідомило Пенсійний фонд України про видання наказу Міністерством оборони України № 44 від 27 січня 2016 року «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році».
2. Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб…» рішення про перерахунок пенсій військовослужбовцям та членів їх сімей приймається Пенсійним фондом України.
З повагою,
Голова громадської організації
«Організація ветеранів Тернопільської області»
підполковник у відставці_______________ В.В. Юзьков
Юзьков Віктор Васильович, телефон - +38(097) 361-12-43
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 20 січня 2016 р. № 18
Київ
Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських
{Назва Постанови із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 38 від 27.01.2016}
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 38 від 27.01.2016}
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Установити, що в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Генеральної прокуратури України, особам рядового і начальницького складу Державної пенітенціарної служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій та поліцейським за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень.
{Абзац перший пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 38 від 27.01.2016}
Розміри винагороди визначаються пропорційно часу участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.
2. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 31 січня 2015 р. № 24 “Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 9, ст. 238).
Прем'єр-міністр України А.ЯЦЕНЮК
Інд. 73
ПОСТАНОВА
від 20 січня 2016 р. № 18
Київ
Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських
{Назва Постанови із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 38 від 27.01.2016}
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 38 від 27.01.2016}
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Установити, що в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Генеральної прокуратури України, особам рядового і начальницького складу Державної пенітенціарної служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій та поліцейським за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень.
{Абзац перший пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 38 від 27.01.2016}
Розміри винагороди визначаються пропорційно часу участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.
2. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 31 січня 2015 р. № 24 “Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 9, ст. 238).
Прем'єр-міністр України А.ЯЦЕНЮК
Інд. 73
М І Н І С Т Е Р С Т В О О Б О Р О Н И У К Р А Ї Н И
Н А К А З
27.01.2016 р. м. Київ № 44
Про особливості виплати грошового
забезпечення військовослужбовцям
Збройних Сил України в 2016 році
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (зі змінами), протокольного рішення Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року № 3 та з метою врегулювання окремих питань виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році
НАКАЗУЮ:
1. Витрати на грошове забезпечення військовослужбовців здійснювати за нормами, установленими законодавством України, у межах виділених асигнувань на грошове забезпечення та дотримуватися такого порядку щодо виплат:
у першу чергу – щомісячне грошове забезпечення військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції;
у другу – щомісячне грошове забезпечення іншим військовослужбовцям та розрахунки зі звільненими військовослужбовцями;
у третю – грошова допомога для оздоровлення;
у четверту – інші одноразові додаткові види грошового забезпечення (за наявності коштів).
2. Щомісячне грошове забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) виплачувати з розрахунку:
основні види грошового забезпечення (оклад за військовим званням, посадовий оклад, надбавка за вислугу років);
надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (у відсотках посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) всім військовослужбовцям – 50 відсотків;
премія:
військовослужбовцям на посадах рядового, сержантського та старшинського складу, яким встановлено посадовий оклад за:
I тарифним розрядом – 680 відсотків посадового окладу,
II тарифним розрядом – 680 відсотків посадового окладу,
III тарифним розрядом – 630 відсотків посадового окладу,
IV тарифним розрядом – 575 відсотків посадового окладу,
V тарифним розрядом – 540 відсотків посадового окладу,
VI тарифним розрядом – 515 відсотків посадового окладу,
VII тарифним розрядом – 485 відсотків посадового окладу,
VIII тарифним розрядом – 470 відсотків посадового окладу,
IX тарифним розрядом – 455 відсотків посадового окладу,
X тарифним розрядом – 425 відсотків посадового окладу.
Військовослужбовцям на посадах офіцерського складу (крім військовослужбовців апарату Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України (в тому числі структурних підрозділів, що утримуються за примітками до штату Генерального штабу), інших органів військового управління та військових частин, установ, організацій, зазначених у додатку до наказу), – 450 відсотків посадового окладу.
Надати право командирам (начальникам) військових частин (установ, організацій) збільшувати (зменшувати) розмір щомісячної премії військовослужбовцям, які обіймають (тимчасово виконують) посади командирів (заступників командирів) бригад, батальйонів (дивізіонів), рот (батарей), взводів, до таких граничних розмірів грошового забезпечення (з урахуванням щомісячної грошової винагороди):
командир бригади – 16 000 грн,
заступник командира бригади – 15 000 грн,
командир батальйону (дивізіону) – 13 000 грн,
заступник командира батальйону (дивізіону) – 11 200 грн,
командир роти (батареї) – 11 000 грн,
заступник командира роти (батареї) – 9 200 грн,
командир взводу – 9 000 грн.
Військовослужбовцям на посадах офіцерського складу органів військового управління (крім військовослужбовців апарату Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України (в тому числі структурних підрозділів, що утримуються за примітками до штату Генерального штабу) та військових частин, установ, організацій, зазначених у додатку до наказу), яким максимальний розмір посадового окладу визначений у штаті:
до 1125 гривень включно – 420 відсотків посадового окладу,
від 1126 до 1200 гривень включно – 400 відсотків посадового окладу,
від 1201 до 1600 гривень включно – 380 відсотків посадового окладу,
від 1601 гривень і вище – 350 відсотків посадового окладу.
Військовослужбовцям на посадах офіцерського складу апарату Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України (в тому числі структурних підрозділів, що утримуються за примітками до штату Генерального штабу) та військових частин, установ, організацій, зазначених у додатку до наказу, яким максимальний розмір посадового окладу визначений у штаті:
до 1150 гривень включно – 400 відсотків посадового окладу,
від 1151 до 1200 гривень включно – 390 відсотків посадового окладу,
від 1201 до 1600 гривень включно – 380 відсотків посадового окладу,
від 1601 гривень і вище – 350 відсотків посадового окладу.
щомісячна додаткова грошова винагорода:
у розмірі 60 відсотків місячного грошового забезпечення на місяць усім військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби);
інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення – у розмірах, визначених нормативно-правовими актами.
Під час підготовки та видання у військових частинах (до бригади включно) щомісячних наказів про встановлення премії особовому складу вказувати окремо військовослужбовців із зазначенням посади, прізвища, імені та по батькові евакуйованих унаслідок поранень, через хворобу до закладів охорони здоров’я, а також таких, що зникли безвісти, захоплені в полон або заручниками (щомісячно протягом всього періоду, за який їм зберігається виплата грошового забезпечення).
Командир військової частини А0515 має право встановлювати розмір премії для преміювання військовослужбовців цієї частини та підпорядкованих їй військових частин виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, але не менше 10 відсотків посадового окладу.
Грошове забезпечення військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів військових навчальних закладів із числа осіб, які не перебували на військовій службі перед зарахуванням на навчання, вихованцям військових оркестрів) нараховувати та виплачувати в поточному місяці за минулий до 20 числа щомісячно.
3. Матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань виплачувати за окремим рішенням Міністра оборони України.
4. Інші одноразові додаткові види грошового забезпечення виплачувати в розмірах визначених нормативно-правовими актами України.
5. Виплату додаткових видів грошового забезпечення (у тому числі й одноразових), визначених у додатку 25 до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (зі змінами), здійснювати в порядку, визначеному пунктом 7 цієї постанови, в обсязі 50 відсотків установленого розміру, крім щомісячних виплат військовослужбовцям льотного та наземного складу авіації, плаваючого складу, військовослужбовцям, які виконують водолазні роботи, проходять службу у Високомобільних десантних військах Збройних Сил України і частинах спеціального призначення Збройних Сил України, та виплати одноразової винагороди військовослужбовцям, які знешкоджують вибухові предмети.
6. Виплату індексації грошового забезпечення військовослужбовців здійснювати відповідно до вимог законодавства України.
7. Першому заступнику Міністра оборони України, заступникам Міністра оборони України, заступнику Міністра оборони України з питань євроатлантичної інтеграції, заступнику Міністра оборони України – керівнику апарату, начальнику Генерального штабу – Головнокомандувачу Збройних Сил України, керівникам структурних підрозділів апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, командирам (начальникам) органів військового управління, військових частин, установ та організацій Збройних Сил України забезпечити в лютому 2016 року перерахунок грошового забезпечення, із урахуванням виплаченого грошового забезпечення в січні 2016 року, шляхом збільшення (зменшення) премії за січень 2016 року.
8. Пункти 7 – 11 наказу Міністерства оборони України від 12 лютого 2015 року № 60 “Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2015 рік” (із змінами), вважати такими, що втратили чинність.
9. Цей наказ застосовується з 01 січня 2016 року.
10. Наказ розіслати згідно з розрахунком розсилки.
Міністр оборони України
генерал армії України С.Т.ПОЛТОРАК
Додаток
до наказу Міністерства оборони України
від №
ПЕРЕЛІК
органів військового управління (підрозділів, установ, організацій),
на яких поширюється дія пункту 2 наказу:
апарат Міністерства оборони України та Генеральний штаб Збройних
Сил України (в тому числі структурні підрозділи, що утримуються за примітками до штату Генерального штабу Збройних Сил України);
комендатура Міністерства оборони України;
територіальне управління внутрішнього аудиту військових частин безпосереднього підпорядкування Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України; територіальні управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю Збройних Сил України;
територіальні управління Військової служби правопорядку;
територіальний юридичний відділ (управління) Збройних Сил України; Тил Збройних Сил України;
Відділ впровадження служби в резерві Генерального штабу Збройних Сил України;
Відділ супроводження переходу на військову службу за контрактом Збройних Сил України;
Головне управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України;
Головне квартирно-експлуатаційне управління Збройних Сил України;
Головне управління оперативного забезпечення Збройних Сил України;
Головне управління по роботі з особовим складом Збройних Сил України;
Головна технічна інспекція Міністерства оборони України;
Група спортсменів-інструкторів вищої кваліфікації;
Зональний відділ (відділення) Військової служби правопорядку;
Управління цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України;
Управління верифікації Генерального штабу Збройних Сил України;
Прес-служба Генерального штабу Збройних Сил України;
Відділ пожежної безпеки Збройних Сил України;
Військово-музичне управління Збройних Сил України;
Кадровий центр Збройних Сил України;
Кадровий центр виду Збройних Сил України;
Командний центр виду Збройних Сил України;
Зразково-показовий оркестр Збройних Сил України;
Об’єднаний оперативний штаб Збройних Сил України;
Озброєння Збройних Сил України;
Редакційно-видавничий центр Збройних Сил України;
Розрахунково-аналітичний центр Збройних Сил України;
Управління автоматизації Збройних Сил України;
2 Продовження додатка
Центральне управління підготовки та повсякденної діяльності військ (сил) Збройних Сил України;
Центральне управління Військової служби правопорядку (по м. Києву та Київській області);
Центр аеронавігаційного забезпечення авіації Збройних Сил України;
Центр обліку надлишкового військового майна Збройних Сил України;
Центр забезпечення миротворчої діяльності та реалізації міжнародних договорів Збройних Сил України;
Центр розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України;
Центральне військово-медичне управління Збройних Сил України;
27 управління по фінансуванню військових частин та установ центрального підпорядкування;
Управління регулювання діяльності державної авіації України;
Управління інформаційних технологій Збройних Сил України;
Управління екологічної безпеки та протимінної діяльності;
Центр обробки інформації оборонного планування;
Центр планувань та контролю навігаційного забезпечення;
Центральне санітарно-епідеміологічне управління Міністерства оборони;
Центр забезпечення службової діяльності Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України;
військові представництва Міністерства оборони;
установи військових сполучень.
Зверніть увагу на:
Постанова КМУ 1294 додаток 29 надбавка за вислугу понад 25 років 40%
Посібник з виконання Постанови 335.
Ухвала ВАСУ від 17.03.2015 року № К/800/35894/13/
Конституційний суд від 15.05.2015 року про грошову винагороду й надбавки.
Нижче на скріншоті з телефону індексація+проіндексована пенсія:
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
Департамент пенсійного забезпечення
вул. Бастіонна, 9, м. Київ-14, 01601 тел. 284-89-33, факс 284-73-37, E-mail: info@pfu.gov.ua Код ЄДРПОУ 00035323
_____08.06.2015_______ № __29772/02-30_______ На № ________________ від ___________________
Підчибію Л.В.
вул. Ентузіастів, 23, кв. 117,
м. Київ, 02154
pidchybii@ukr.net
Головне управління
Пенсійного фонду України в м. Києві
|
Шановний Леоніде Васильовичу!
Розглянувши Ваш запит на отримання публічної інформації від 18.05.2015, Пенсійний фонд України повідомляє.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» (далі – Закон) публічна інформація – це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Оскільки Ваш запит не відповідає нормам Закону, даний запит відповідно до частини 1 статті 22 Закону задоволенню не підлягає.
У разі незгоди з рішенням Пенсійного фонду України Ви маєте право оскаржити дії чи бездіяльність до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві просимо розглянути звернення Підчибія Л.В. в рамках Закону України «Про звернення громадян».
Додаток: на 1 аркуші в другу адресу.
З повагою
Заступник директора департаменту Л. Бричок
Марчук Г.М. 284-20-61
Мій запит до Пенсійного фонду України:
Відповідно до чинного законодавства УКРАЇНИ прошу індексувати мою пенсію. Розрахунки з індексації прошу направити на мою адресу.
ЕЛЕКТРОННА ПОШТА
onechay@pfu.gov.ua
25.05.2015 № 28045/02-30
Шановний Леоніде Васильовичу!
Розглянувши Ваш інформаційний запит від 18.05.2015, Пенсійний фонд України повідомляє.
Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон) визначено умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та членів їх сімей.
Відповідно до статті 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, або у зв’язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
У разі прийняття Урядом відповідного рішення, органами Пенсійного фонду України буде проведено перерахунок пенсій.
Оскільки Законом не передбачено врахування до складу грошового забезпечення для обчислення пенсій такого додаткового виду грошового забезпечення як винагорода, підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону з урахуванням встановленої з 1 жовтня 2010 року постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям, які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил, відсутні.
Зазначена позиція підтримана також рішенням Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015.
З повагою
Директор департаменту І. Ковпашко
Марчук Г.М. 284-20-61
Мій запит до Пенсійного фонду України: відповідно до РІШЕННЯ КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ 13 травня 2015 року N4-рп/2015 справа N1-9/2015, прошу повідомити: коли і як буде перераховано мою пенсію військовослужбовця ЗСУ?
Відповідно до чинного законодавства, можна відсудити військову пенсію в 2014 році. Це вже зробило кілька військових пенсіонерів. Пенсія збільшується десь удвічі, плюс доплата.
До Вищого адміністративного суду України
01029, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 5
тел. - 501-95-25
Позивач: Підчибій Леонід Васильович
02154, м. Київ, вул. Ентузіастів, буд. 23, кв. 117
тел. - 098-538-95-52
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві
04053, м. Київ, вул. Воровського, 16тел. - 486-77-94Ціна позову - не підлягає оцінці
К А С А Ц І Й Н А с к а р г а
на постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) та на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а щодо відмови визнання бездіяльності протиправною та відмову здійснити перерахунок пенсії.
Судові рішення, що оскаржуються
24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) Дніпровський районний суд міста Києва (головуючий у судовому засіданні - суддя Дніпровського районного суду міста Києва Яровенко Н.О.) постановив:„В позові Підчибій Леоніда Васильовича до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вичинити дії відмовити”.Не погоджуючись з прийнятою постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) та прийняти нову постанову Київського апеляційного адміністративного суду, якою зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві задовольнити позовні вимоги повністю.Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді - Степанюка А.Г., суддів - Кузьменка В.В., Шурка О.І., при секретарі - Ліневській В.В., розглянувши 20 травня 2014 року в письмовому провадженні справу № 755/27100/13-а, ухвалила:«Апеляційну скаргу Підчибія Леоніда Васильовича - залишити без задоволення.Постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 24 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом Підчибія Леоніда Васильовича до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без змін».Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року по справі № 755/27100/13-а, виготовлену в повному обсязі, позивач отримав із повідомленням про вручення - 30 травня 2014 року.Обґрунтування позивачем вимог касаційної скаргиВимогами ст. 159 („Законність і обґрунтованість судового рішення”) КАС України передбачено:
„1. Судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.2. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.3. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні”.Вимогами ч. 2 ст. 212 („Порядок і строки касаційного оскарження”) КАС України передбачено:„2. Касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі”.Позивач завірену копію ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року по справі № 755/27100/13-а, виготовлену в повному обсязі, отримав - 30 травня 2014 року.Позивач вважає, що обставини по справі Дніпровським районним судом міста Києва та Київським апеляційним адміністративним судом щодо відмови визнання дій протиправними та відмови здійснити перерахунок пенсії із суми всіх видів грошового забезпечення, що містить «Довідка про розмір грошового забезпечення відповідно ПКМУ 1294 від 07.11.07 для нарахування (перерахунку) пенсії» від 28 травня 2012 року № 132305 - встановлені неправильно та неповно.Позивач, також вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень.Позивач не погоджується із постановою Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) та із ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а та вважає, що існують суттєві помилки судів як у питаннях факту (встановлення обставин у справі), так і в питаннях права (застосування норм матеріального та процесуального права) щодо відмови перерахунку пенсії на підставі «Довідки про розмір грошового забезпечення відповідно ПКМУ 1294 від 07.11.07 для нарахування (перерахунку) пенсії» від 28 травня 2012 року № 132305, яку надав КМВК до ГУ ПФУ в м. Києві.1. Щодо порушення судом норм процесуального права, що призвело до ухвалення незаконної ухвали.1. Вимогами ч. 1 ст. 195-1 („Строк розгляду апеляційної скарги”) КАС України передбачено:„1. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції має бути розглянута протягом одного місяця з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження, а апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції - протягом п'ятнадцяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження”.
Наведений одномісячний строк розгляду справи апеляційним судом у відповідності з вимогами ст. 195-1 КАС України є присічним та його порушення є недопустимим, але, мабуть, тільки не для суддів Київського апеляційного адміністративного суду.Апеляційне провадження по адміністративній справі № 755/27100/13-а суддя Київського апеляційного адміністративного суду Степанюк А.Г. ухвалив 07 квітня 2014 року.А вимогами ч. 2 ст. 195-1 („Строк розгляду апеляційної скарги”) КАС України передбачено:„2. У виняткових випадках апеляційний суд за клопотанням сторони та з урахуванням особливостей розгляду справи може продовжити строк розгляду справи, але не більш як на п'ятнадцять днів, про що постановляє ухвалу” (Кодекс доповнено статтю 195-1 згідно із Законом № 2453-VI від 07.07.2010 р.).
Стверджую:- виняткових випадків не існувало;- клопотань від сторін не надходило;- продовження строку розгляду справи не більш як на п'ятнадцять днів не відбулося;- суд ухвалу не постановляв.Фактично, розгляд справи у Київському апеляційному адміністративному суді по суті закінчився тільки 20 травня 2014 року, тобто через 2 місяці, враховуючи те, що апеляційну скаргу до цього суду позивач подав 21 березня 2014 року.Тобто, у Київському апеляційному адміністративному суді не відбулося своєчасного (протягом розумного строку) розгляду адміністративної справи, як того вимагають ч. 1 ст. 2 та ст. 195-1 КАС України.2. Щодо порушення судами норм матеріального права, що призвело до ухвалення незаконних рішень.Щодо порушення судом апеляційної інстанцій норм матеріального права щодо відмови перерахунку пенсії на підставі «Довідки про розмір грошового забезпечення відповідно ПКМУ 1294 від 07.11.07 для нарахування (перерахунку) пенсії» від 28 травня 2012 року № 132305, яку надав КМВК до ГУ ПФУ в м. Києві, позивач хоче зазначити наступне.У «Довідці про розмір грошового забезпечення відповідно ПКМУ 1294 від 07.11.07 для нарахування (перерахунку) пенсії» від 28 травня 2012 року № 132305, яку надав КМВК до ГУ ПФУ в м. Києві, вказані всі види грошового забезпечення Підчибія Леоніда Васильовича станом на 1 квітня 2012 року.
Прошу Вищий адміністративний суд України звернути увагу на висновок колегії суддів Київського апеляційного адміністративного суду, що міститься у мотивувальній частині ухвали суду від 20 травня 2014 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а і в якій зазначено:«На виконання Постанови № 1294 Міністр оборони України наказом від 28.01.2011 року № 50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік» та наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 № 50» встановив розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2011 році, зокрема у розмірі 90% посадового окладу.Аналіз наведених норм свідчить про те, що встановлені наказами №№ 50, 355 премії мають тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році. Отже, встановлення таких премій не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону».Позивач стверджує, що цей висновок колегії суддів у тому контексті, який був викладений позивачем у адміністративному позові, є недоречними та необґрунтованими.
Бо, вимоги преамбули Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” передбачають:„Держава гарантує … перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, … ”.Бо, саме наказом Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355 „Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 № 50”, який був виданий Міністром оборони України в межах його повноважень та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” ще з 1 червня 2011 року збільшено щомісячний рівень грошового забезпечення військовослужбовців із розрахунку:
- премія особам рядового, сержантського та старшинського складу - 125 відсотків посадового окладу;
- науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців науково-педагогічного складу вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних, - 105 відсотків посадового окладу;- іншим військовослужбовцям - 90 відсотків посадового окладу.Вимогами статті 206 („Зміст ухвали суду апеляційної інстанції”) КАС України передбачено:«1. Ухвала суду апеляційної інстанції складається з:3) мотивувальної частини із зазначенням:мотивів, з яких суд апеляційної інстанції виходив при постановленні ухвали, і положення закону, яким він керувався;».
Тобто, ст. 206 КАС України зобов’язує суд апеляційної інстанції вказувати положення закону, яким він керувався при прийнятті ухвали.А колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду, в порушення вимог ст. 207 КАС України, дійшла помилкового висновку, що встановлені наказом Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355 премії носять, начебто, „тимчасовий характер”.Позивач стверджує, що жодним нормативно-правовим актом, не говорячи уже про Закони України, не передбачене таке поняття, як „тимчасовий нормативно-правовий акт”, а вимоги ч. 3 ст. 63 Закону України від 9.04.1992 р. № 2262-ХІІ не містять жодного натяку на, так званий, „тимчасовий характер” дії будь-якого виду грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Колегія суддів, чомусь, акцентує увагу позивача на тимчасовий характер дії премії.Але, як ця премія може мати тимчасовий характер, якщо такий її розмір діє та застосовується уже цілих 3 (три) роки (з 1 червня 2011 року по червень 2014 року) ?Стверджую: частина 3 статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ не містить жодного натяку на, так званий, „тимчасовий характер” дії будь-якого виду грошового забезпечення.Позивач, також, вимушений зазначити, що вимогами частини 2 статті 9 („Грошове забезпечення військовослужбовців”) Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII „Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” передбачено:„2. До складу грошового забезпечення входять:посадовий оклад, оклад за військовим званням;щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);одноразові додаткові види грошового забезпечення”.За таких обставин, премія є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, який виплачується відповідній категорії військовослужбовців Збройних Сил України (до якої відноситься і позивач) і яка встановлена з 1 червня 2011 року у розмірі 90% посадового окладу на підставі належного рішення суб’єкта владних повноважень.
Наведені ознаки цієї виплати, тобто премії, відповідають ознакам щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, зміна або введення нових видів яких є підставою для обов’язкового перерахунку раніше призначених пенсій.
Заявляю, що посилання в ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду на те, що дія підзаконних нормативних актів обмежується в часі положеннями наступного бюджету України, є недоречним та необґрунтованим !Виходячи із вищенаведеного, позивач стверджує, що встановлення будь-яких розмірів премії для відповідної категорії військовослужбовців є підставою для перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до вимог частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ.Суттєвою обставиною для перерахунку раніше призначеної пенсії є правові (конституційні) норми, що передбачені п. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України (254к/96-ВР) і якими зазначено:„Виключно законами України визначаються:1) права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина;6) основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення;”.Позивач стверджує, що Київський апеляційний адміністративний суд не дослідив та неправильно вирішив питання про те, що в розвиток конституційної норми права, що містять п.п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, законодавцем встановлена законодавча норма частин 1, 2, 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, якою зазначено:
«Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством ... ».У абзаці 3 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 1998 року № 12-рп/98 справа № 17/81-97 № 1-1/98 (справа про тлумачення терміну "законодавство") (Офіційний Вісник України 1998, 32 від 27.08.1998 р.) зазначено:«Термін "законодавство" досить широко використовується у правовій системі в основному у значенні як сукупності законів та інших нормативно-правових актів, які регламентують ту чи іншу сферу суспільних відносин і є джерелами певної галузі права.… в поняття "законодавство" включаються як закони та інші акти Верховної Ради України, так і акти Президента України, Кабінету Міністрів України, а в деяких випадках - також і нормативно-правові акти центральних органів виконавчої влади».6 квітня 2011 року був прийнятий Указ Президента України № 406/2011 «Про Положення про Міністерство оборони України та Положення про Генеральний штаб Збройних Сил України».
У «Положенні про Міністерство оборони України», затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 406/2011 зазначено:«1. Міністерство оборони України (Міноборони України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.Міноборони України входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та реалізації державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва.9. Міністр у межах повноважень, на основі та на виконання Конституції та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання.Нормативно-правові акти Міноборони України підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку.Накази Міноборони України, прийняті в межах його повноважень, обов'язкові для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами та місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності і громадянами».
Враховуючи наведене вище, законодавством є і наказ Міністра оборони України від 26 червня 2011 року № 355, виданий в межах повноважень Міністра оборони України.Позивач, також вимушений наголосити, що встановлена законодавча норма частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, є нормою прямої дії, вона не делегується іншим інституціям Держави, тобто її не обов’язково дублювати ніякими іншими нормативно-правовими актами.Посилаючись на правову норму Конституції України та на вимоги частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ, позивач стверджує, що перерахунок раніше призначеної пенсії є законним обов’язком суб’єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, а не правом державного органу, і цей обов’язок не залежить від встановлення процедури такого перерахунку.
При підготовці законного та обґрунтованого рішення, прошу колегію суддів Вищого адміністративного суду України, також, врахувати:
1. Вимоги рішення Європейського суду з прав людини „Щокін проти України” (Shchokin v. Ukraine, від 14 жовтня 2010 року, заяви № № 23759/03 і 37943/06).У даній справі Європейський суд дійшов висновку про порушення прав заявника, гарантованих статтею 1 Першого протоколу до Конвенції:по-перше, в зв'язку з тим, що відповідне національне законодавство не було чітким та узгодженим та, відповідно, не відповідало вимозі „якості” закону і не забезпечувало адекватність захисту від свавільного втручання у майнові права заявника;по-друге, національними органами не було дотримано вимогу законодавства щодо застосування підходу, який був би найбільш сприятливим для заявника, коли у його справі національне законодавство припускало неоднозначне трактування.Європейський суд з прав людини зазначив, що відповідні правові акти явно суперечать один одному. У результаті цього національні органи на свій власний розсуд застосовують протилежні підходи щодо співвідношення цих правових актів.Тобто, суть цього рішення полягає у тому, що якщо відповідні норми законодавства належним чином не узгоджуються між собою та створюють передумови для неоднозначного тлумачення, як це нерідко буває у нашій державі, то суди повинні застосовувати підхід, який є більш вигідним саме для позивача, а не для держави (органів державної влади, суб'єктів владних повноважень).2. Висновки Верховного Суду України від 24 квітня 2012 року по справі № 21-84а/12, що є нормою права.Ці висновки Верховного Суду України, відповідно до статті 244-2 КАС України, є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Зокрема, в Постанові Верховного Суду України від 24 квітня 2012 року по справі № 21-84а/12 (рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 24236755), зазначено:„Заява про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.Як убачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Таким чином, при вирішенні цієї справи судам слід було встановити, чи відбулася фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення і чи проводилася така зміна на підставі належного рішення суб’єкта владних повноважень.Зважаючи на те, що частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення, рішення касаційного суду у цій справі не відповідає вимогам закону”.
3. Висновки Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року по справі № 21-484а13, що є нормою права.Ці висновки Верховного Суду України, відповідно до статті 244-2 КАС України, є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Зокрема, в Постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року по справі № 21-484а/13 (рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 38963288), зазначено:«Вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні касаційним судом цієї норми матеріального права у подібних відносинах, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України виходить із такого.Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі та отримують пенсію за Законом № 2262-ХІІ, визначено цим Законом.Відповідно до статті 49 Закону № 2262-ХІІ пенсію згідно з цим Законом призначають органи ПФУ.Документи про призначення пенсії розглядає орган ПФУ і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом ПФУ.Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.Згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію зазначеного Закону.Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок проведення перерахунку).Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року № 3-1 (далі - Порядок подання документів).Відповідно до пункту 4 Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.З огляду на викладене рішення касаційного суду у справі, що розглядається, ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права, а тому у задоволенні заяви управління ПФУ слід відмовити».Тобто, висновок колегії суддів Київського апеляційного адміністративного суду про те, що:«… колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність відмови Відповідача у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 у зв'язку з прийняттям Наказів № № 50, 355, оскільки Позивачу перерахунок здійснено на підставі відповідних рішень Кабінету Міністрів України, як це передбачено приписами п. 1 Порядку» - є недоречним, неправдивим та необґрунтованим !
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду, фактично, відмовилася керуватися встановленими законодавцем правовими нормами частин 2, 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо зобов’язання відповідача здійснити обов’язковий перерахунок пенсії позивача у випадку, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, та у зв'язку зі зміною (збільшенням) розміру одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.Таким чином, на думку позивача, постанова Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) та ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а про відмову визнання бездіяльності протиправною та відмову здійснити перерахунок пенсії із суми всіх видів грошового забезпечення на підставі «Довідки про розмір грошового забезпечення відповідно ПКМУ 1294 від 07.11.07 для нарахування (перерахунку) пенсії» від 28 травня 2012 року № 132305, яку надав КМВК до ГУ ПФУ в м. Києві, в тому числі із включенням до грошового забезпечення премії у розмірі 90% посадового окладу, є незаконними та необґрунтованими.
Я вважаю, що прийнятими судовими рішеннями порушені мої права, свободи та інтереси.Відповідач, діючи як офіційна особи, свідомо не використовує Конституцію, закони, постанови та інші нормативно-правові акти України, які захищають мої права, здійснює неправомірні дії, проявляє бездіяльність, що є причиною дискримінації мене в порівнянні з іншими військовослужбовцями, яким здійснюється перерахунок пенсії, відшкодовується шкода та на користь яких здійснюється стягнення недоотриманих пенсійних виплат.Дніпровський районний суд міста Києва та Київський апеляційний адміністративний суд, прийнявши вказані судові рішення про відмову в задоволенні позову щодо перерахунку пенсії на підставі «Довідки про розмір грошового забезпечення відповідно ПКМУ 1294 від 07.11.07 для нарахування (перерахунку) пенсії» від 28 травня 2012 року № 132305, яку надав КМВК до ГУ ПФУ в м. Києві, та із включенням до грошового забезпечення премії у розмірі 90% посадового окладу, не стали на заваді неправомірних дій та бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо захисту і відновлення порушених прав позивача на перерахунок пенсії та про відшкодування шкоди і стягнення недоотриманих пенсійних виплат.
Клопотання позивачаВимогами Закону України від 22 грудня 2005 року № 3262-IV „Про доступ до судових рішень” передбачено:„Цей Закон визначає порядок доступу до судових рішень з метою забезпечення відкритості діяльності судів загальної юрисдикції, прогнозованості судових рішень та сприяння однаковому застосуванню законодавства”.Стаття 6 („Відтворення та інше використання судових рішень”) Закону України від 22 грудня 2005 року № 3262-IV „Про доступ до судових рішень” передбачає:„1. Кожен має право повністю або частково відтворювати судові рішення, що проголошені судом прилюдно, у будь-який спосіб, у тому числі через оприлюднення в друкованих виданнях, у засобах масової інформації, створення електронних баз даних судових рішень.2. Будь-яке редагування тексту судового рішення не повинно спотворювати його зміст.3.
Суд при здійсненні судочинства може використовувати лише текст судового рішення, який опубліковано офіційно або внесено до Реєстру”.Враховуючи наведене вище, прошу Вищий адміністративний суд України залучити в якості доказів вказані постанови Верховного Суду України та ухвалу Вищого адміністративного суду України:1. Постанова Верховного Суду України від 24 квітня 2012 року по адміністративній справі № 21-84а/12 (рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 24236755) (додаток 3).2. Постанова Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року по адміністративній справі № 21-484а13 (рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 38963288) (додаток 4).3. Ухвала Вищого адміністративного суду України від 12 вересня 2013 року по адміністративній справі № К/9991/16390/12 (рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 33578930) (додаток 5).Зазначені постанови Верховного Суду України та ухвала Вищого адміністративного суду України яскраво свідчать про реальну можливість здійснення перерахунку розмірів пенсійного забезпечення, у випадку, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, та у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців і у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Вимоги позивача до Вищого адміністративного суду УкраїниПозивач вважає, що обставини по адміністративній справі № 755/27100/13-а про відмову визнання бездіяльності протиправною та відмову здійснити перерахунок пенсії виходячи із суми всіх видів грошового забезпечення на підставі «Довідки про розмір грошового забезпечення відповідно ПКМУ 1294 від 07.11.07 для нарахування (перерахунку) пенсії» від 28 травня 2012 року № 132305, яку надав КМВК до ГУ ПФУ в м. Києві, в тому числі із включенням до грошового забезпечення премії у розмірі 90% посадового окладу, Дніпровським районним судом міста Києва та Київським апеляційним адміністративним судом - встановлені неправильно і неповно.Позивач, також, вважає, що постанова Дніпровського районного суду міста Києва та ухвала Київського апеляційного адміністративного суду є такими, що прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвели до ухвалення цими судами незаконних судових рішень.Позивач вважає, що існують законні підстави для скасування постанови Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а та у відповідності з вимогами ст. ст. 213, 214-1, п. 9, ч. 1 ст. 223, ст. 229, ч. 2 ст. 230, ст. 232 КАС України
просить:
1. Постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а - скасувати.
2. Прийняти нову Постанову Вищого адміністративного суду України, якою зобов’язати відповідача адміністративний позов Підчибія Леоніда Васильовича до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві у відповідності з вимогами статті 162 КАС України - задовольнити повністю.
Виходячи із меж заявлених позовних вимог, аналізу чинного законодавства України та матеріалів справи, вважаю, що викладені в адміністративному позові, в апеляційній та в касаційній скаргах доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
З метою поновлення моїх прав і законних інтересів, враховуючи правомірність моїх вимог, на підставі вищевикладеного та керуючись вимогами ст.ст. 3, 8, 17, 19, 21, 22, 24, 46, 48, 55, 56, 64 Конституції України, ст.ст. 43, 55, 60-1, 63, 65, 66 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, ст.ст. 2, 6, 7, 8, 9, 11, 49, 213, 214-1, п. 9, ч. 1 ст. 223, ст. 229, ч. 2 ст. 230, ст. 232 Кодексу адміністративного судочинства України, постанови Верховного Суду України від 24 квітня 2012 року по адміністративній справі № 21-84а/12, постанови Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року по адміністративній справі № 21-484а13 -
п р о ш у СУД:
1. Прийняти до розгляду касаційну скаргу та задовольнити її повністю.
2. Постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а - скасувати.3. Прийняти нову Постанову Вищого адміністративного суду України, якою зобов’язати відповідача адміністративний позов Підчибія Леоніда Васильовича до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві у відповідності з вимогами статті 162 КАС України - задовольнити повністю, а саме:
3.1. Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про перерахунок пенсії Підчібія Леоніда Васильовича у зв’язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 1 квітня 2012 року - протиправною.
3.2. Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести перерахунок пенсії Підчібія Леоніда Васильовича на підставі довідки Київського міського військового комісаріату про розмір грошового забезпечення від 28 травня 2012 року № 132305 та здійснити відповідні виплати з 1 квітня 2012 року.
Всі докази, необхідні для розгляду цієї касаційної скарги та для прийняття законного і обґрунтованого судового рішення, містяться в матеріалах справи та в цій касаційній скарзі.
Додаток:
1. Постанова Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) - ……. арк., копія.
2. Ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а) - ……. арк., копія.
3. Постанова Верховного Суду України від 24 квітня 2012 року по адміністративній справі № 21-84а/12 (рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 24236755) - 4 арк., копія.
4. Постанова Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року по адміністративній справі № 21-484а13 (рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 38963288) - 5 арк., копія.
5. Ухвала Вищого адміністративного суду України від 12 вересня 2013 року по адміністративній справі № К/9991/16390/12 (рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 33578930) - 5 арк., копія.
6. Квитанція про сплату судового збору - 1 арк., оригінал.
7. «Касаційна скарга на постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) та на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а щодо відмови визнання бездіяльності протиправною та відмову здійснити перерахунок пенсії» із додатками - ....... арк., копія.
У відповідності із вимогами ч. 3 ст. 213 КАС України заявляю клопотання про бажання особисто взяти участь у судовому засіданні при розгляді касаційної скарги у Вищому адміністративному суді України.
Усього, разом із цією касаційною скаргою, - ...... арк.
майор запасу Підчибій Л.В.
„ ..11..... ” ............6........ 2014 року.
01029, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 5
тел. - 501-95-25
Позивач: Підчибій Леонід Васильович
02154, м. Київ, вул. Ентузіастів, буд. 23, кв. 117
тел. - 098-538-95-52
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві
04053, м. Київ, вул. Воровського, 16тел. - 486-77-94Ціна позову - не підлягає оцінці
К А С А Ц І Й Н А с к а р г а
на постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) та на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а щодо відмови визнання бездіяльності протиправною та відмову здійснити перерахунок пенсії.
Судові рішення, що оскаржуються
24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) Дніпровський районний суд міста Києва (головуючий у судовому засіданні - суддя Дніпровського районного суду міста Києва Яровенко Н.О.) постановив:„В позові Підчибій Леоніда Васильовича до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вичинити дії відмовити”.Не погоджуючись з прийнятою постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) та прийняти нову постанову Київського апеляційного адміністративного суду, якою зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві задовольнити позовні вимоги повністю.Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді - Степанюка А.Г., суддів - Кузьменка В.В., Шурка О.І., при секретарі - Ліневській В.В., розглянувши 20 травня 2014 року в письмовому провадженні справу № 755/27100/13-а, ухвалила:«Апеляційну скаргу Підчибія Леоніда Васильовича - залишити без задоволення.Постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 24 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом Підчибія Леоніда Васильовича до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без змін».Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року по справі № 755/27100/13-а, виготовлену в повному обсязі, позивач отримав із повідомленням про вручення - 30 травня 2014 року.Обґрунтування позивачем вимог касаційної скаргиВимогами ст. 159 („Законність і обґрунтованість судового рішення”) КАС України передбачено:
„1. Судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.2. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.3. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні”.Вимогами ч. 2 ст. 212 („Порядок і строки касаційного оскарження”) КАС України передбачено:„2. Касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі”.Позивач завірену копію ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року по справі № 755/27100/13-а, виготовлену в повному обсязі, отримав - 30 травня 2014 року.Позивач вважає, що обставини по справі Дніпровським районним судом міста Києва та Київським апеляційним адміністративним судом щодо відмови визнання дій протиправними та відмови здійснити перерахунок пенсії із суми всіх видів грошового забезпечення, що містить «Довідка про розмір грошового забезпечення відповідно ПКМУ 1294 від 07.11.07 для нарахування (перерахунку) пенсії» від 28 травня 2012 року № 132305 - встановлені неправильно та неповно.Позивач, також вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень.Позивач не погоджується із постановою Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) та із ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а та вважає, що існують суттєві помилки судів як у питаннях факту (встановлення обставин у справі), так і в питаннях права (застосування норм матеріального та процесуального права) щодо відмови перерахунку пенсії на підставі «Довідки про розмір грошового забезпечення відповідно ПКМУ 1294 від 07.11.07 для нарахування (перерахунку) пенсії» від 28 травня 2012 року № 132305, яку надав КМВК до ГУ ПФУ в м. Києві.1. Щодо порушення судом норм процесуального права, що призвело до ухвалення незаконної ухвали.1. Вимогами ч. 1 ст. 195-1 („Строк розгляду апеляційної скарги”) КАС України передбачено:„1. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції має бути розглянута протягом одного місяця з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження, а апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції - протягом п'ятнадцяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження”.
Наведений одномісячний строк розгляду справи апеляційним судом у відповідності з вимогами ст. 195-1 КАС України є присічним та його порушення є недопустимим, але, мабуть, тільки не для суддів Київського апеляційного адміністративного суду.Апеляційне провадження по адміністративній справі № 755/27100/13-а суддя Київського апеляційного адміністративного суду Степанюк А.Г. ухвалив 07 квітня 2014 року.А вимогами ч. 2 ст. 195-1 („Строк розгляду апеляційної скарги”) КАС України передбачено:„2. У виняткових випадках апеляційний суд за клопотанням сторони та з урахуванням особливостей розгляду справи може продовжити строк розгляду справи, але не більш як на п'ятнадцять днів, про що постановляє ухвалу” (Кодекс доповнено статтю 195-1 згідно із Законом № 2453-VI від 07.07.2010 р.).
Стверджую:- виняткових випадків не існувало;- клопотань від сторін не надходило;- продовження строку розгляду справи не більш як на п'ятнадцять днів не відбулося;- суд ухвалу не постановляв.Фактично, розгляд справи у Київському апеляційному адміністративному суді по суті закінчився тільки 20 травня 2014 року, тобто через 2 місяці, враховуючи те, що апеляційну скаргу до цього суду позивач подав 21 березня 2014 року.Тобто, у Київському апеляційному адміністративному суді не відбулося своєчасного (протягом розумного строку) розгляду адміністративної справи, як того вимагають ч. 1 ст. 2 та ст. 195-1 КАС України.2. Щодо порушення судами норм матеріального права, що призвело до ухвалення незаконних рішень.Щодо порушення судом апеляційної інстанцій норм матеріального права щодо відмови перерахунку пенсії на підставі «Довідки про розмір грошового забезпечення відповідно ПКМУ 1294 від 07.11.07 для нарахування (перерахунку) пенсії» від 28 травня 2012 року № 132305, яку надав КМВК до ГУ ПФУ в м. Києві, позивач хоче зазначити наступне.У «Довідці про розмір грошового забезпечення відповідно ПКМУ 1294 від 07.11.07 для нарахування (перерахунку) пенсії» від 28 травня 2012 року № 132305, яку надав КМВК до ГУ ПФУ в м. Києві, вказані всі види грошового забезпечення Підчибія Леоніда Васильовича станом на 1 квітня 2012 року.
Прошу Вищий адміністративний суд України звернути увагу на висновок колегії суддів Київського апеляційного адміністративного суду, що міститься у мотивувальній частині ухвали суду від 20 травня 2014 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а і в якій зазначено:«На виконання Постанови № 1294 Міністр оборони України наказом від 28.01.2011 року № 50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік» та наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 № 50» встановив розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2011 році, зокрема у розмірі 90% посадового окладу.Аналіз наведених норм свідчить про те, що встановлені наказами №№ 50, 355 премії мають тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році. Отже, встановлення таких премій не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону».Позивач стверджує, що цей висновок колегії суддів у тому контексті, який був викладений позивачем у адміністративному позові, є недоречними та необґрунтованими.
Бо, вимоги преамбули Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” передбачають:„Держава гарантує … перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, … ”.Бо, саме наказом Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355 „Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 № 50”, який був виданий Міністром оборони України в межах його повноважень та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” ще з 1 червня 2011 року збільшено щомісячний рівень грошового забезпечення військовослужбовців із розрахунку:
- премія особам рядового, сержантського та старшинського складу - 125 відсотків посадового окладу;
- науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців науково-педагогічного складу вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних, - 105 відсотків посадового окладу;- іншим військовослужбовцям - 90 відсотків посадового окладу.Вимогами статті 206 („Зміст ухвали суду апеляційної інстанції”) КАС України передбачено:«1. Ухвала суду апеляційної інстанції складається з:3) мотивувальної частини із зазначенням:мотивів, з яких суд апеляційної інстанції виходив при постановленні ухвали, і положення закону, яким він керувався;».
Тобто, ст. 206 КАС України зобов’язує суд апеляційної інстанції вказувати положення закону, яким він керувався при прийнятті ухвали.А колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду, в порушення вимог ст. 207 КАС України, дійшла помилкового висновку, що встановлені наказом Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355 премії носять, начебто, „тимчасовий характер”.Позивач стверджує, що жодним нормативно-правовим актом, не говорячи уже про Закони України, не передбачене таке поняття, як „тимчасовий нормативно-правовий акт”, а вимоги ч. 3 ст. 63 Закону України від 9.04.1992 р. № 2262-ХІІ не містять жодного натяку на, так званий, „тимчасовий характер” дії будь-якого виду грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Колегія суддів, чомусь, акцентує увагу позивача на тимчасовий характер дії премії.Але, як ця премія може мати тимчасовий характер, якщо такий її розмір діє та застосовується уже цілих 3 (три) роки (з 1 червня 2011 року по червень 2014 року) ?Стверджую: частина 3 статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ не містить жодного натяку на, так званий, „тимчасовий характер” дії будь-якого виду грошового забезпечення.Позивач, також, вимушений зазначити, що вимогами частини 2 статті 9 („Грошове забезпечення військовослужбовців”) Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII „Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” передбачено:„2. До складу грошового забезпечення входять:посадовий оклад, оклад за військовим званням;щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);одноразові додаткові види грошового забезпечення”.За таких обставин, премія є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, який виплачується відповідній категорії військовослужбовців Збройних Сил України (до якої відноситься і позивач) і яка встановлена з 1 червня 2011 року у розмірі 90% посадового окладу на підставі належного рішення суб’єкта владних повноважень.
Наведені ознаки цієї виплати, тобто премії, відповідають ознакам щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, зміна або введення нових видів яких є підставою для обов’язкового перерахунку раніше призначених пенсій.
Заявляю, що посилання в ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду на те, що дія підзаконних нормативних актів обмежується в часі положеннями наступного бюджету України, є недоречним та необґрунтованим !Виходячи із вищенаведеного, позивач стверджує, що встановлення будь-яких розмірів премії для відповідної категорії військовослужбовців є підставою для перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до вимог частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ.Суттєвою обставиною для перерахунку раніше призначеної пенсії є правові (конституційні) норми, що передбачені п. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України (254к/96-ВР) і якими зазначено:„Виключно законами України визначаються:1) права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина;6) основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення;”.Позивач стверджує, що Київський апеляційний адміністративний суд не дослідив та неправильно вирішив питання про те, що в розвиток конституційної норми права, що містять п.п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, законодавцем встановлена законодавча норма частин 1, 2, 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, якою зазначено:
«Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством ... ».У абзаці 3 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 1998 року № 12-рп/98 справа № 17/81-97 № 1-1/98 (справа про тлумачення терміну "законодавство") (Офіційний Вісник України 1998, 32 від 27.08.1998 р.) зазначено:«Термін "законодавство" досить широко використовується у правовій системі в основному у значенні як сукупності законів та інших нормативно-правових актів, які регламентують ту чи іншу сферу суспільних відносин і є джерелами певної галузі права.… в поняття "законодавство" включаються як закони та інші акти Верховної Ради України, так і акти Президента України, Кабінету Міністрів України, а в деяких випадках - також і нормативно-правові акти центральних органів виконавчої влади».6 квітня 2011 року був прийнятий Указ Президента України № 406/2011 «Про Положення про Міністерство оборони України та Положення про Генеральний штаб Збройних Сил України».
У «Положенні про Міністерство оборони України», затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 406/2011 зазначено:«1. Міністерство оборони України (Міноборони України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.Міноборони України входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та реалізації державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва.9. Міністр у межах повноважень, на основі та на виконання Конституції та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання.Нормативно-правові акти Міноборони України підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку.Накази Міноборони України, прийняті в межах його повноважень, обов'язкові для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами та місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності і громадянами».
Враховуючи наведене вище, законодавством є і наказ Міністра оборони України від 26 червня 2011 року № 355, виданий в межах повноважень Міністра оборони України.Позивач, також вимушений наголосити, що встановлена законодавча норма частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, є нормою прямої дії, вона не делегується іншим інституціям Держави, тобто її не обов’язково дублювати ніякими іншими нормативно-правовими актами.Посилаючись на правову норму Конституції України та на вимоги частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ, позивач стверджує, що перерахунок раніше призначеної пенсії є законним обов’язком суб’єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, а не правом державного органу, і цей обов’язок не залежить від встановлення процедури такого перерахунку.
При підготовці законного та обґрунтованого рішення, прошу колегію суддів Вищого адміністративного суду України, також, врахувати:
1. Вимоги рішення Європейського суду з прав людини „Щокін проти України” (Shchokin v. Ukraine, від 14 жовтня 2010 року, заяви № № 23759/03 і 37943/06).У даній справі Європейський суд дійшов висновку про порушення прав заявника, гарантованих статтею 1 Першого протоколу до Конвенції:по-перше, в зв'язку з тим, що відповідне національне законодавство не було чітким та узгодженим та, відповідно, не відповідало вимозі „якості” закону і не забезпечувало адекватність захисту від свавільного втручання у майнові права заявника;по-друге, національними органами не було дотримано вимогу законодавства щодо застосування підходу, який був би найбільш сприятливим для заявника, коли у його справі національне законодавство припускало неоднозначне трактування.Європейський суд з прав людини зазначив, що відповідні правові акти явно суперечать один одному. У результаті цього національні органи на свій власний розсуд застосовують протилежні підходи щодо співвідношення цих правових актів.Тобто, суть цього рішення полягає у тому, що якщо відповідні норми законодавства належним чином не узгоджуються між собою та створюють передумови для неоднозначного тлумачення, як це нерідко буває у нашій державі, то суди повинні застосовувати підхід, який є більш вигідним саме для позивача, а не для держави (органів державної влади, суб'єктів владних повноважень).2. Висновки Верховного Суду України від 24 квітня 2012 року по справі № 21-84а/12, що є нормою права.Ці висновки Верховного Суду України, відповідно до статті 244-2 КАС України, є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Зокрема, в Постанові Верховного Суду України від 24 квітня 2012 року по справі № 21-84а/12 (рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 24236755), зазначено:„Заява про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.Як убачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Таким чином, при вирішенні цієї справи судам слід було встановити, чи відбулася фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення і чи проводилася така зміна на підставі належного рішення суб’єкта владних повноважень.Зважаючи на те, що частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення, рішення касаційного суду у цій справі не відповідає вимогам закону”.
3. Висновки Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року по справі № 21-484а13, що є нормою права.Ці висновки Верховного Суду України, відповідно до статті 244-2 КАС України, є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Зокрема, в Постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року по справі № 21-484а/13 (рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 38963288), зазначено:«Вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні касаційним судом цієї норми матеріального права у подібних відносинах, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України виходить із такого.Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі та отримують пенсію за Законом № 2262-ХІІ, визначено цим Законом.Відповідно до статті 49 Закону № 2262-ХІІ пенсію згідно з цим Законом призначають органи ПФУ.Документи про призначення пенсії розглядає орган ПФУ і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом ПФУ.Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.Згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію зазначеного Закону.Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок проведення перерахунку).Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року № 3-1 (далі - Порядок подання документів).Відповідно до пункту 4 Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.З огляду на викладене рішення касаційного суду у справі, що розглядається, ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права, а тому у задоволенні заяви управління ПФУ слід відмовити».Тобто, висновок колегії суддів Київського апеляційного адміністративного суду про те, що:«… колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність відмови Відповідача у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 у зв'язку з прийняттям Наказів № № 50, 355, оскільки Позивачу перерахунок здійснено на підставі відповідних рішень Кабінету Міністрів України, як це передбачено приписами п. 1 Порядку» - є недоречним, неправдивим та необґрунтованим !
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду, фактично, відмовилася керуватися встановленими законодавцем правовими нормами частин 2, 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо зобов’язання відповідача здійснити обов’язковий перерахунок пенсії позивача у випадку, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, та у зв'язку зі зміною (збільшенням) розміру одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.Таким чином, на думку позивача, постанова Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) та ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а про відмову визнання бездіяльності протиправною та відмову здійснити перерахунок пенсії із суми всіх видів грошового забезпечення на підставі «Довідки про розмір грошового забезпечення відповідно ПКМУ 1294 від 07.11.07 для нарахування (перерахунку) пенсії» від 28 травня 2012 року № 132305, яку надав КМВК до ГУ ПФУ в м. Києві, в тому числі із включенням до грошового забезпечення премії у розмірі 90% посадового окладу, є незаконними та необґрунтованими.
Я вважаю, що прийнятими судовими рішеннями порушені мої права, свободи та інтереси.Відповідач, діючи як офіційна особи, свідомо не використовує Конституцію, закони, постанови та інші нормативно-правові акти України, які захищають мої права, здійснює неправомірні дії, проявляє бездіяльність, що є причиною дискримінації мене в порівнянні з іншими військовослужбовцями, яким здійснюється перерахунок пенсії, відшкодовується шкода та на користь яких здійснюється стягнення недоотриманих пенсійних виплат.Дніпровський районний суд міста Києва та Київський апеляційний адміністративний суд, прийнявши вказані судові рішення про відмову в задоволенні позову щодо перерахунку пенсії на підставі «Довідки про розмір грошового забезпечення відповідно ПКМУ 1294 від 07.11.07 для нарахування (перерахунку) пенсії» від 28 травня 2012 року № 132305, яку надав КМВК до ГУ ПФУ в м. Києві, та із включенням до грошового забезпечення премії у розмірі 90% посадового окладу, не стали на заваді неправомірних дій та бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо захисту і відновлення порушених прав позивача на перерахунок пенсії та про відшкодування шкоди і стягнення недоотриманих пенсійних виплат.
Клопотання позивачаВимогами Закону України від 22 грудня 2005 року № 3262-IV „Про доступ до судових рішень” передбачено:„Цей Закон визначає порядок доступу до судових рішень з метою забезпечення відкритості діяльності судів загальної юрисдикції, прогнозованості судових рішень та сприяння однаковому застосуванню законодавства”.Стаття 6 („Відтворення та інше використання судових рішень”) Закону України від 22 грудня 2005 року № 3262-IV „Про доступ до судових рішень” передбачає:„1. Кожен має право повністю або частково відтворювати судові рішення, що проголошені судом прилюдно, у будь-який спосіб, у тому числі через оприлюднення в друкованих виданнях, у засобах масової інформації, створення електронних баз даних судових рішень.2. Будь-яке редагування тексту судового рішення не повинно спотворювати його зміст.3.
Суд при здійсненні судочинства може використовувати лише текст судового рішення, який опубліковано офіційно або внесено до Реєстру”.Враховуючи наведене вище, прошу Вищий адміністративний суд України залучити в якості доказів вказані постанови Верховного Суду України та ухвалу Вищого адміністративного суду України:1. Постанова Верховного Суду України від 24 квітня 2012 року по адміністративній справі № 21-84а/12 (рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 24236755) (додаток 3).2. Постанова Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року по адміністративній справі № 21-484а13 (рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 38963288) (додаток 4).3. Ухвала Вищого адміністративного суду України від 12 вересня 2013 року по адміністративній справі № К/9991/16390/12 (рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 33578930) (додаток 5).Зазначені постанови Верховного Суду України та ухвала Вищого адміністративного суду України яскраво свідчать про реальну можливість здійснення перерахунку розмірів пенсійного забезпечення, у випадку, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, та у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців і у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Вимоги позивача до Вищого адміністративного суду УкраїниПозивач вважає, що обставини по адміністративній справі № 755/27100/13-а про відмову визнання бездіяльності протиправною та відмову здійснити перерахунок пенсії виходячи із суми всіх видів грошового забезпечення на підставі «Довідки про розмір грошового забезпечення відповідно ПКМУ 1294 від 07.11.07 для нарахування (перерахунку) пенсії» від 28 травня 2012 року № 132305, яку надав КМВК до ГУ ПФУ в м. Києві, в тому числі із включенням до грошового забезпечення премії у розмірі 90% посадового окладу, Дніпровським районним судом міста Києва та Київським апеляційним адміністративним судом - встановлені неправильно і неповно.Позивач, також, вважає, що постанова Дніпровського районного суду міста Києва та ухвала Київського апеляційного адміністративного суду є такими, що прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвели до ухвалення цими судами незаконних судових рішень.Позивач вважає, що існують законні підстави для скасування постанови Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а та у відповідності з вимогами ст. ст. 213, 214-1, п. 9, ч. 1 ст. 223, ст. 229, ч. 2 ст. 230, ст. 232 КАС України
просить:
1. Постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а - скасувати.
2. Прийняти нову Постанову Вищого адміністративного суду України, якою зобов’язати відповідача адміністративний позов Підчибія Леоніда Васильовича до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві у відповідності з вимогами статті 162 КАС України - задовольнити повністю.
Виходячи із меж заявлених позовних вимог, аналізу чинного законодавства України та матеріалів справи, вважаю, що викладені в адміністративному позові, в апеляційній та в касаційній скаргах доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
З метою поновлення моїх прав і законних інтересів, враховуючи правомірність моїх вимог, на підставі вищевикладеного та керуючись вимогами ст.ст. 3, 8, 17, 19, 21, 22, 24, 46, 48, 55, 56, 64 Конституції України, ст.ст. 43, 55, 60-1, 63, 65, 66 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, ст.ст. 2, 6, 7, 8, 9, 11, 49, 213, 214-1, п. 9, ч. 1 ст. 223, ст. 229, ч. 2 ст. 230, ст. 232 Кодексу адміністративного судочинства України, постанови Верховного Суду України від 24 квітня 2012 року по адміністративній справі № 21-84а/12, постанови Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року по адміністративній справі № 21-484а13 -
п р о ш у СУД:
1. Прийняти до розгляду касаційну скаргу та задовольнити її повністю.
2. Постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а - скасувати.3. Прийняти нову Постанову Вищого адміністративного суду України, якою зобов’язати відповідача адміністративний позов Підчибія Леоніда Васильовича до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві у відповідності з вимогами статті 162 КАС України - задовольнити повністю, а саме:
3.1. Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про перерахунок пенсії Підчібія Леоніда Васильовича у зв’язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 1 квітня 2012 року - протиправною.
3.2. Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести перерахунок пенсії Підчібія Леоніда Васильовича на підставі довідки Київського міського військового комісаріату про розмір грошового забезпечення від 28 травня 2012 року № 132305 та здійснити відповідні виплати з 1 квітня 2012 року.
Всі докази, необхідні для розгляду цієї касаційної скарги та для прийняття законного і обґрунтованого судового рішення, містяться в матеріалах справи та в цій касаційній скарзі.
Додаток:
1. Постанова Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) - ……. арк., копія.
2. Ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а) - ……. арк., копія.
3. Постанова Верховного Суду України від 24 квітня 2012 року по адміністративній справі № 21-84а/12 (рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 24236755) - 4 арк., копія.
4. Постанова Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року по адміністративній справі № 21-484а13 (рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 38963288) - 5 арк., копія.
5. Ухвала Вищого адміністративного суду України від 12 вересня 2013 року по адміністративній справі № К/9991/16390/12 (рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 33578930) - 5 арк., копія.
6. Квитанція про сплату судового збору - 1 арк., оригінал.
7. «Касаційна скарга на постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) та на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2014 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а щодо відмови визнання бездіяльності протиправною та відмову здійснити перерахунок пенсії» із додатками - ....... арк., копія.
У відповідності із вимогами ч. 3 ст. 213 КАС України заявляю клопотання про бажання особисто взяти участь у судовому засіданні при розгляді касаційної скарги у Вищому адміністративному суді України.
Усього, разом із цією касаційною скаргою, - ...... арк.
майор запасу Підчибій Л.В.
„ ..11..... ” ............6........ 2014 року.
До Київського апеляційного адміністративного суду
01010, м. Київ, вул. Московська 8, корп. 30
тел. - 254-21-99
(через Дніпровський районний суд міста Києва)
Позивач: Підчибій Леонід Васильович
02154, м. Київ, вул. Ентузіастів, буд. 23, кв. 117
тел. - 098-538-95-52
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві
04053, м. Київ, вул. Воровського, 16
тел. - 486-77-94
Ціна позову - не підлягає оцінці
Апеляційна скарга
на постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13)
24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) Дніпровський районний суд міста Києва (головуючий у судовому засіданні - суддя Дніпровського районного суду міста Києва Яровенко Н.О.) постановив:
„В позові Підчибій Леоніда Васильовича до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вичинити дії відмовити”.
Позивач тільки 11 березня 2014 року отримав рекомендованим листом із повідомленням про вручення складену у повному обсязі завірену копію постанови Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) (через 77 днів із дня закінчення розгляду справи).
Вимогами ч. 2 ст. 186 („Порядок і строки апеляційного оскарження”) КАС України передбачено -
„Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови”.
Суддя Яровенко Н.О. у постанові Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) зазначила:
«До суду може бути подана апеляційна скарга на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови».
Вимоги позивача до Київського апеляційного адміністративного суду
Вимоги статті 55 Конституції України передбачають:
„Права і свободи людини і громадянина захищаються судом (офіційне тлумачення частини першої статті 55 див. в Рішенні Конституційного Суду N 9-зп від 25.12.1997 р.).
Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб (офіційне тлумачення частини другої статті 55 див. в Рішенні Конституційного Суду N 6-зп від 25.11.1997 р.)”.
У відповідності з вимогами ст. 159 („Законність і обґрунтованість судового рішення”) КАС України:
„1. Судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
2. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
3. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні”.
Позивач не погоджується із вищезазначеною постановою Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) та вважає, що існують суттєві помилки суду першої інстанції як у питаннях факту (встановлення обставин у справі), так і в питаннях права (застосування норм матеріального та процесуального права).
Позивач, також, вважає, що постанова Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) є такою, що:
- прийнята за неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи;
- містить недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими;
- містить невідповідність висновків суду обставинам справи;
- прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Позивач вважає, що існують законні підстави для скасування постанови Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) та у відповідності із вимогами п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202 КАС України просить Київський апеляційний адміністративний суд -
1. Скасувати постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13).
2. Прийняти нову Постанову Київського апеляційного адміністративного суду, якою зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві задовольнити позовні вимоги повністю.
Обґрунтування позивачем вимог апеляційної скарги
У жовтні 2013 року позивач подав до Дніпровського районного суду міста Києва «Адміністративний позов на дії установи виконавчої влади».
Суддя Дніпровського районного суду міста Києва Яровенко Н.О. при прийнятті постанови від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) зобов’язаний був керуватися визначеними принципами здійснення правосуддя в адміністративних судах (ст. 2, 7 КАС України), зокрема, такими, як:
- верховенство права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави;
- законність;
- рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, що передбачає запобігання несправедливій дискримінації, об’єктивність, розсудливість і неупередженість розгляду судових справ;
- змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд також може вийти за межі позовних вимог в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять;
- гласність і відкритість адміністративного процесу, відповідно до якого судове рішення, ухвалене у відкритому судовому засіданні, проголошується прилюдно;
- обов'язковість судових рішень, відповідно до якого судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України; постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України; невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
У постанові Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року зазначено:
„Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Після 01.01.2008 року Кабінет Міністрів України не приймав нових рішень про зміну розмірів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, а постанова КМУ № 355 встановлює лише підвищення до пенсії у відсотковому відношенні до розмірів пенсії. В довідці Київського міського військового комісаріату зазнав змін лише розмір премії, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії”,
з яких вбачається, що ГУ ПФУ в м. Києві проти задоволення позову заперечує.
Нічого дивного в цьому для позивача немає, бо представники ГУ ПФУ в м. Києві завжди заперечують та відмовляються виконувати вимоги чинного законодавства України !
Позивач вважає, що при прийнятті постанови Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) суддею Яровенко Н.О. були порушені вимоги чинного законодавства України та вимоги КАС України !
Позивач стверджує, що суддя Дніпровського районного суду міста Києва Яровенко Н.О. під час судового засідання не спрямувала судовий розгляд на забезпечення повного, всебічного та об'єктивного з'ясування обставин у справі, не усунула із судового розгляду все, що не має значення для вирішення справи, як це передбачено вимогами ст. 123 („Головуючий у судовому засіданні”) КАС України.
У відповідності з вимогами п. 3 ч. 1 ст. 163 („Зміст постанови”) КАС України у мотивувальній частині постанови зазначаються:
- встановлені судом обставин із посиланням на докази, а також мотиви неврахування окремих доказів;
- мотиви, з яких суд виходив при прийнятті постанови, і положення закону, яким він керувався.
Суддя Яровенко Н.О. прийняв постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) керуючись, начебто, Законом України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
У позивача виникає цілком логічне запитання - чому суддя відмовляє у задоволенні адміністративного позову, якщо вимоги ч. 3 ст. 63 („Перерахунок раніше призначених пенсій”) Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” передбачають:
„Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством” ?
Позивач стверджує, що ігнорування органами Пенсійного фонду України, зокрема, Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві, вказаної норми Закону України, що передбачає обов’язковість перерахунку пенсій при зміні розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, не допускається та є незаконним.
Дотримуючись принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації та з метою об’єктивного, справедливого, своєчасного, розсудливого і неупередженого розгляду в судових засіданнях адміністративного позову, позивач надав до Дніпровського районного суду міста Києва в якості доказу Постанову Верховного Суду України від 24 квітня 2012 року по справі № 21-84а12 (міститься в матеріалах справи).
У Постанові Верховного Суду України від 24 квітня 2012 року колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі: головуючого - Кривенка В.В., суддів Гусака М.Б., Коротких О.А., Кривенди О.В., Маринченка В.Л., Панталієнка П.В., Терлецького О.О., Тітова Ю.Г. зазначила:
„Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Як убачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Таким чином, при вирішенні цієї справи судам слід було встановити, чи відбулася фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення і чи проводилася така зміна на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
Зважаючи на те, що частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення, рішення касаційного суду у цій справі не відповідає вимогам закону”.
Вимогами ч. 2 ст. 161 („Питання, які вирішує суд при прийнятті постанови”) КАС України передбачено:
„2. При виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу (статтю 161 доповнено частиною другою згідно із Законом N 3932-VI від 20.10.2011 р.)”.
А вимогами статті 244-2 („Обов'язковість судових рішень Верховного Суду України”) КАС України передбачено:
„1. Рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
2. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.
3. Рішення Верховного Суду України, прийняті за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених статтею 237 цього Кодексу, підлягають опублікуванню на офіційному веб-сайті Верховного Суду України не пізніш як через десять днів з дня їх прийняття. (статтю 244-2 доповнено частиною третьою згідно із Законом N 3932-VI від 20.10.2011) (Глава 3 розділу IV із змінами, внесеними згідно із Законами N 2953-IV від 06.10.2005, N 1876-VI від 11.02.2010; в редакції Закону N 2453-VI від 07.07.2010)”.
Але, виявляється, у судді Яровенко Н.О. є свої, зовсім інші мотиви, з яких він виходив при прийнятті постанови суду, є своя власна позиція, яка полягає в тому що, виявляється:
« …, премія, яку позивач просить врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі МО для грошового забезпечення військовослужбовців на відповідний рік.
Оскільки преміювання військовослужбовців законодавчо встановлено у залежності від економії фонду грошового забезпечення, фактичної величини наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі відповідного Міністерства України, то розмір премій має змінний характер, у зв'язку з чим при перерахунку пенсії премія враховується у середніх розмірах, фактично виплаченої за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії. Підставою для перерахунку пенсії позивача могла б бути лише Постанова КМ України, яка змінює розмір одного з видів грошового забезпечення чи премії, або вводить новий вид грошового забезпечення».
Вимогами ст. 129 Конституції України передбачено:
„Судді при здійсненні правосуддя незалежні і підкоряються лише закону”.
Суддя Яровенко Н.О., ставлячи за мету вирішення завдання, передбаченого вимогами статті 2 КАС України, зокрема - захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ, - міг також керуватися вимогами преамбули Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, якими передбачено:
„Цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, ...
Закон ... спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, ..., перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, ... ”.
А стаття 24 Конституції України гарантує, що громадяни України мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Право на рівність громадян полягає у їхньому рівному праві на соціальний захист, гарантований ст.ст. 17, 46 Конституції України (254к/96-ВР), і тому військовослужбовці, які займають рівні за штатною категорією посади, мають однакове військове звання, кваліфікацію, науковий ступінь і вчене звання, однакові терміни та умови проходження служби і не відрізняються за іншими ознаками, отримуючи однакову за видом пенсію, повинні мати і однаковий її розмір, який не може залежати від часу виходу на пенсію.
При вирішенні справи суд повинен керуватися принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України та застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Взагалі, у позивача склалося стійке враження про те, що мотивувальна частина постанови Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13), яка повинна містити мотиви, з яких суд виходив при прийнятті постанови і положення закону, яким він керувався - є такою, що містить недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими та містить невідповідність висновків суду обставинам справи.
Посилання на їхні вимоги в даній справі є незаконними та необґрунтованими.
Позивач вважає, що він має законне право звернутися до адміністративного суду у випадку порушень суб'єктом владних повноважень його прав, свобод або інтересів та у відповідності з вимогами ст.ст. 43, 51, 55, 63, 65, 66 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, скористався цим правом.
Позивач, також, вважає, що при прийнятті постанови Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13), суддя Яровенко Н.О. не керувався в своїй діяльності такими поняттями як об’єктивність, розсудливість і неупередженість розгляду судової справи та порушив суддівську присягу.
Ніщо не стало на заваді головуючому у судовому засіданні по справі судді Дніпровського районного суду міста Києва Яровенко Н.О. порушити майже всі принципи адміністративного судочинства (ст. 7 КАС України), винести незаконне і необґрунтоване судове рішення та прийняти постанову, якою в задоволені адміністративного позову позивача відмовлено.
Таким чином, на думку позивача, постанова Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) про відмову в задоволенні адміністративного позову, є незаконною та необґрунтованою.
Відповідач, діючі як офіційна особа, свідомо не використовує Конституцію, закони, постанови та інші нормативно-правові акти України, які захищають мої права, здійснює неправомірні дії, проявляє бездіяльність, що є причиною дискримінації мене в порівнянні з іншими військовослужбовцями, яким здійснюється перерахунок пенсії, відшкодовується шкода та здійснюється стягнення недоотриманих пенсійних виплат.
Дніпровський районний суд міста Києва, прийнявши постанову від 24 грудня 2013 року про відмову в задоволенні адміністративного позову, не став на заваді неправомірних дій та бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо захисту і відновлення порушених прав на перерахунок пенсії та про відшкодування шкоди і стягнення недоотриманих пенсійних виплат.
Відбулося порушення вимог чинного законодавства України щодо захисту прав, свобод та інтересів особи, звільненої з військової служби.
Прийнявши постанову від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) про відмову в задоволенні адміністративного позову, суддею Дніпровського районного суду міста Києва Яровенко Н.О. не було виконане завдання адміністративного судочинства щодо захисту порушених органами державної влади моїх прав, свобод та інтересів.
На підставі вищевикладеного, а також правопорядку, встановленого ст.ст. 3, 17, 21, 22, 24, 46, 48, 55 Конституції України, керуючись вимогами ст.ст. 43, 51, 55, 63, 65, 66 Закону України від 9.04.1992 р. № 2262-ХІІ „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, ст.ст. 2, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 71, ч. 6, 7, 8 ст. 75, ст. 159, ч. 3 ст. 160, п. 5 ч. 4 ст. 160, ч. 2 ст. 161, п. 3 ч. 1 ст. 163, ст. 183-2, ч. 1, 2 ст. 186, ч. 3 ст. 187, п. 3) ч. 1 ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. 244-2 КАС України, Постанови Верховного Суду України від 24 квітня 2012 року по справі № 21-84а12 -
п р о ш у СУД:
1. Скасувати постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13).
2. Прийняти нову Постанову Київського апеляційного адміністративного суду, якою зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві задовольнити позовні вимоги повністю.
Всі докази, необхідні для розгляду цієї апеляційної скарги та для прийняття Київським апеляційним адміністративним судом законного і обґрунтованого судового рішення містяться в матеріалах адміністративної справи № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) та в цій апеляційній скарзі.
Додаток:
1. Квитанція про сплату судового збору (……… грн..) за розгляд апеляційної скарги в Київському апеляційному адміністративному суді за позовом Підчібія Леоніда Васильовича до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві та квитанція про сплату послуги банку (…… грн.) - 2 арк., оригінали.
2. Апеляційна скарга на постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року по адміністративній справі № 755/27100/13-а (провадження № 2а/755/491/13) - ……. арк., копія.
3. Довідка відділення зв’язку 105.
У відповідності з вимогами ст. 49, ч. 3 ст. 187 КАС України прошу суд задовольнити бажання особисто взяти участь у судовому засіданні при розгляді апеляційної скарги в Київському апеляційному адміністративному суді.
Усього, разом із цією апеляційною скаргою, - ...... арк.
підполковник запасу Підчибій Л.В.
„ ...21`.... ” .............3........ 2014 року.
Якщо суддя спитає: звідки ви дізналися про порушення ваших прав, то правильна відповідь, це з відповіді ПФУ чи військомату, оскільки зі щосмісячного отримання пенсії цього дізнатися неможливо.
Додаткові докази:
Нижче - повний пакет документів.
Коментарі
Дописати коментар